Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MS-tautia sairastanut Uma Aaltonen menehtyi

Uma Aaltonen (Lehtikuva)
Uma Aaltonen (Lehtikuva)
Julkaistu 13.07.2009 20:35(Päivitetty 13.07.2009 22:13)

Toimittaja-kirjailija ja poliitikko Ulla-Maija "Uma" Aaltonen on kuollut 68 vuoden iässä, kertoo Iltalehti.

Aaltonen joutui viime viikolla Töölön sairaalaan kärsittyään useita päiviä kivuista.

Elisabeth Rehn ja Uma Aaltonen (Lehtikuva)Elisabeth Rehn ja Uma Aaltonen (Lehtikuva)

Aaltonen nousi vihreiden euroedustajaksi, kun Heidi Hautala palasi eduskuntaan kesken kauden 2003. Vuoden 1994 presidentinvaaleissa hän toimi Elisabeth Rehnin (r.) kampanjapäällikkönä.

Aaltonen työskenteli myös Yleisradion ja Anna-lehden toimittajana ja nuorten palstan pitäjänä. Hän kirjoitti nuorten hevos- ja tapakirjoja jotka ovat monelle 1970-luvun lapselle tuttuja. Aaltosen ansiosta suomen kieleen tulivat sanat murkku, terkku ja moikka. Hän teki myös pitkän elämäntyön erityisesti eläinten oikeuksien puolustaja sekä nuorten seksivalistajana.

Uma Aaltonen (Lehtikuva)Uma Aaltonen (Lehtikuva)

Uma muistetaan myös siitä että hänen tarmokkuutensa ansiosta Seinäjoelle saatiin vuonna 1996 sotahevospatsas.

Vaikeasta sairaudesta huolimatta Aaltonen jaksoi myös aina muistuttaa että MS-tauti ei ole maailmanloppu.

– Minäkin sairastin MS-tautia, kun tein pätkätyön meppinä. Jaksoin tehdä täydet päivät ja matkustaa. MS-diagnoosi ei ole maailmanloppu. Hirveän monet voivat jatkaa töitä, jos vain saavat pitää työpaikkansa, Aaltonen kertoi Ilta-Sanomille toukokuussa.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Käräjäoikeus antaa tuomion Pyhtään murhajutussaTrump ja Zelenskyi tapaavat Valkoisessa talossa – Putinin puhelu sekoitti pakan täysinJättisensaatio Ruotsissa lähellä: Historiallinen mestaruus matkalla Kihniötä pienempään kyläänMiksei Kela korvaa kaikkia lääkkeitä?MM-rallista paljastui jokerikortti – Kalle Rovanperäkin hämmästeli: "Niitä oli eri paikassa"Suomen NHL-komeetta osui taas – Mikko Rantanen tehoputkessa