Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Montenegrossa yhteenottoja uuden ortodoksijohtajan takia – "Tämä ei ole Serbia!"

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 05.09.2021 08:39

MTV UUTISET – STT

Montenegrossa mielenosoittajat ottivat yhteen poliisin kanssa sekä lauantaina että sunnuntaina. Levottomuudet tapahtuivat Cetinjen kaupungissa.

Mielenosoitusten syy on Montenegrossa toimivan Serbian ortodoksisen kirkon uusi paikallisjohtaja. Uuden metropoliitan Joanikijen virkaanastumisen pelätään johtavan etnisten jännitteiden kasvuun maassa, joka erosi Serbiasta vuonna 2006.

Sunnuntaina poliisi hajotti muun muassa kyynelkaasulla satojen ihmisten mielenosoituksen Cetinjen pääaukiolla.

Mielenosoittajat ovat huutaneet iskulauseita, kuten "Tämä ei ole Serbia!" ja "Eläköön Montenegro!". Lauantai-iltana kaikki tiet Cetinjeen olivat suljettuina.

Lähes kolmannes Montenegron 620 000 asukkaasta pitää itseään serbeinä, ja jotkut kieltäytyvät tunnustamasta Montenegron itsenäisyyttä.

Montenegrossa vuoden 2020 lopussa valtaan tullutta hallitusta on syytetty liian läheisistä suhteista kirkkoon.

Lue myös: Miljardin dollarin tie ei johda mihinkään Montenegrossa – Onko kyseessä Kiinan ovela velkaloukku?

Lisää aiheesta:

Hallituksen vastaiset mielenosoitukset yltyneet kaoottisiksi Serbiassa – alkoivat katon romahtamisestaYhdysvallat tuomitsi Kosovon levottomuudet: "Rikoksentekijät on saatettava vastuuseen"Tilanne Serbian ja Kosovon rajalla kiristyy – somevideoilla laukauksia, Serbian asevoimien komentaja lähetetty paikalleKosovossa jännitteet kiristyneet – Serbian presidentti tapasi turvallisuusneuvostonsaMellakat Serbiassa kiihtyvät: mielenosoittajat raivoissaan koronalukujen vääristelystä: "Kansalaiset ovat sivullisia uhreja"Tappelu Montenegron parlamentissa: Oppositio vandalisoi rakennusta, heitteli muovipulloja ja ampui raketin – 20 otettiin kiinni
MontenegroMielenosoitusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Montenegro
  • 2.1.10:58
    Ampumatapaukset

    Montenegron ravintola-ampumisesta epäilty ampui itseään päähän

  • 1.1.23:47
    Ampumatapaukset

    Useita kuoli ammuskelussa Montenegrossa

  • 20.12.202416:02
    Ukrainan sota

    Ukraina: Kuusi suurlähetystöä vaurioitunut Venäjän ohjusiskussa Kiovassa

  • 08.11.202307:00
    EU

    Merkittävä päivä EU:ssa – onko unionissa kohta jo 35 maata?

  • 12.06.202305:57
    Vaalit

    Länsimielinen Eurooppa nyt -puolue nousemassa suurimmaksi Montenegron parlamenttivaaleissa