Moni kohtasi hämmästyttävän näyn Espoossa: Poro käyskenteli lenkkipoluilla ja pihoilla – "Usva kävi myös hevostallilla nuuhkimassa pientä varsaa ja söi siellä samalla vähän heinää"
Kävelylenkillään karannut Usva-poro on saatu takaisin kotiinsa Espoossa. Usva ehti juoksennella karkuteillä kolmen päivän ajan, kertoo Susanna Almén Nuuksion Poropuistosta.
– Nuuksion metsissä oli eilen tosi paljon porukkaa, oli Helsingin suunnistajien ”Nuuksion Huurteinen 2020” kisa sekä pienempi ultramaraton-kisa. Oli myös paljon ulkolijoita ja sienestäjiä, joten vihjepuhelin soi tauotta aamusta iltaan, mikä oli tosi hienoa, Almén kertoo.
Alménin mukaan Usva ilahdutti ja hämmästytti eilen monia ulkoilijoita, kun se käveli samoja lenkkipolkuja ihmisten kanssa ja kävi välillä mökkiläisten pihoilla.
– Usva kävi myös hevostallilla nuuhkimassa pientä varsaa ja söi siellä samalla vähän heinää.
Illan viimeisin vihje tuli pyöräilijältä, joka otsalampun valossa havaitsi poron Röylässä. Lopulta Usva saatiin paikannettua illalla metsiköstä ja se vietiin pakettiautolla takaisin kotiin laumansa luokse.
– Kaikki on nyt hyvin, poro on hyvässä kunnossa ja aamurehut näytti maistuvan tänään hyvin, Almén kertoo
Uusimmat
-
18:18
Hallitus haluaa tehostaa koronakaranteenien valvontaa – poliisi vahtimaan rikkureita?
-
18:18
MTV vieraili koululla, jossa oppilas putosi välitunnilla viisi metriä syvään kaivoon – opettajien toiminnalle ylistystä: "Tässä olisi voinut käydä todella ikävästi"
-
18:05
Suomessa 11 uutta koronakuolemaa – sairaalassa reilusti yli sata ihmistä
-
18:04
Esko Kovero koki yksinäisyyttä, kun hänen vastanäyttelijänsä oli tauolla sarjasta: "Perheenjäsen lähti pois"
-
18:03
Kaupungin kaikki junat pysähtyivät, kun Adobe lopetti Flash-tuen – insinöörien neuvokkuus hakee vertaistaan
-
18:02
EU-maiden ulkoministerit puivat mahdollisia lisäpakotteita Venäjälle – Haavisto: Yhteinen sävel tuomittavuudesta
-
17:54
Pääministeri Marin tylynä AstraZenecan rokoteohareista: "Ne määrät mitä on aiemmin ilmoitettu ja luvattu, niistä pitäisi pitää kiinni"
-
17:46
THL: "Sen voi unohtaa, että kesään mennessä kaikki halukkaat saisivat rokotuksen" – massarokotusten aloittaminen viivästyy ainakin kuukaudella
-
17:21
Näin Oulun perhesurma paljastui: Poliisi tarkasti kadonneeksi ilmoitettuja, kun majoitusliikkeen henkilökunta otti yhteyttä – "Ei epäillä ulkopuolisia"
-
17:02
Arkiruoka alle vartissa! Tämä ruokatoimittajan ylistämä pasta on "ultimaattisen helppo"
-
17:02
Salkkarit-näyttelijä Sami Uotila yllätti suorassa lähetyksessä – lauloi onnittelukappaleen 22-vuotiaalle draamasarjalle
-
16:57
Lewis Hamiltonin sopimusneuvotteluista viimein tietoa – Toto Wolffin ja F1-tähden juristit helisemässä: "George Russell -korttia ei pelattu"
-
16:57
Näillä keinoilla hallitus aikoo torjua virusmuunnosten leviämistä – käytössä kolme tasoa, ääritapauksessa hallitus määrää poikkeusolot, liikkumisrajoitukset mahdollisia
-
16:50
Joutuuko venäläishiihtäjä Bolshunov vastuuseen Joni Mäen "törkytaklauksesta"? Näin kuulustelut suoritetaan, jos esitutkinta käynnistyy
-
16:34
Poliisi tutkii perhesurmaa Oulussa – keski-ikäisen äidin epäillään murhanneen kaksi lastaan
-
16:33
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: 11 uutta koronakuolemaa – Pirkanmaan rokotepulalla suoria seurauksia ainakin Kuhmoisissa
-
16:29
Tämä olisi valtava jymypaukku! Aleksandr Bolshunov on väläyttänyt urheilulajin vaihtamista – isä löi puita uuniin
-
16:28
Miksi Ylen venäjänkielisissä uutisissa ei kerrottu Venäjän suurmielenosoituksista? – "Yle Novostin tehtäviin ei kuulu uutisoida ulkomaan asioista"
-
16:15
Suomessa asuvaa sierraleonelaismiestä vastaan on nostettu syytteet useista murhista – toimi kapinallisryhmän johtajana sisällissodassa
-
16:11
Ennennäkemätön hääkuva! Tiia Elg julkaisi otoksia Salkkareiden kulisseista
-
Lataa lisää