Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitä tapahtuu, jos koko Internet kaatuu? Mikko Hyppönen: "Ennen pitkää ihmisiä kuolee"

1:03Mitä tapahtuu jos koko Internet kaatuu? Mikko Hyppönen:"Ihmisiä kuolee"Mikko Hyppönen avaa skenaariota MTV Uutiset Livessä. Katso haastattelu yläpuolelta.
Julkaistu 16.10.2021 08:04
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Tietoturva-asiantuntija avaa MTV Uutiset Livessä sitä, kuinka riippuvaiseksi ihmiset tulevat tulevaisuudessa Internetistä.

– Ennen pitkää ihmisiä kuolee, jos netti ei toimi.

Näin kuvailee F-securen Mikko Hyppönen, kun häneltä kysyttiin MTV Uutiset Livessä siitä, mitä tapahtuu, jos pelkän Facebookin sijaan koko Internet kaatuisi.

Hän vertaa, että koko Internetin kaatuminen voisi tulevaisuudessa olla sama asia, kuin koko maailmasta katkeaisi sähköt.

Sähköstä on tullut ihmisille elintärkeä resurssi.

– 150 vuodessa meistä on tullut aika riippuvaisia sähköverkosta. Sähköverkon katkokset on tosi vakavia, mutta ei koskaan kovin pitkiä.

Lue lisää: Joku Facebookin ylläpidossa mokasi pahemman kerran – Hyppönen: "Vähän kuin ovea remontoidessa pudottaisi avaimet postiluukusta"

"Täsmälleen sama mullistus on käynnistynyt netin suhteen"

Hyppönen kuvaa, että esimerkiksi vuosia kestävä maailmanlaajuinen sähkökatkos olisi kuolinisku kaikille yhteiskunnille maailmassa.

– Jos kuvitellaan jokin vähän pidempi maailmanlaajuinen sähkökatkos, vaikka avaruusmyrskystä johtuva viiden vuoden katkos sähkönjakelussa, niin mikään yhteiskunta ei kestä sitä.

– Täsmälleen sama mullistus on käynnistynyt netin suhteen, ennen pitkää me ollaan siitä yhtä riippuvaisia.

Hyppönen kertoi MTV Uutiset Livessä, miksi Facebook kaatui: "Liittyy pandemiamiehitykseen". Katso video alapuolelta.

2:26Tietoturva-asiantuntija kertoo, miksi Facebook kaatui:"Liittyy pandemiamiehitykseen"

Lisää aiheesta:

"Suhteetonta hypetystä": Chat GPT ei ole mullistava läpimurto, asiantuntija lyttää – tekoälyn nykyhetken riskit jäävät huomiotta tulevista haitoista pelotellessaMikko Hyppönen MTV:lle: Yli 200 000 suomalaista koskeneen tietovuodon kaltaisia hyökkäyksiä on vaikea estää kokonaanOliko Nordean kyberhyökkäyksen motiivina Nato-keskustelun sabotointi? F-Securen Mikko Hyppönen: "Hyvin helppo laskea 1+1"Miten internet- tai sähköverkko voisi kaatua pysyvästi ja mihin se johtaisi? "Miljoonat voisivat nääntyä nälkään"Joku Facebookin ylläpidossa mokasi pahemman kerran – Hyppönen: "Vähän kuin ovea remontoidessa pudottaisi avaimet postiluukusta"Miksi Facebook, Instagram ja WhatsApp eivät toimi? F-Securen tietoturva-asiantuntija Mikko Hyppönen vastaa
InternetFacebookKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Internet
  • 1.10.17:52
    Afganistan

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 27.9.19:10
    Sofia Virta

    Sofia Virta saamistaan törkykommenteista: "Lapsemme kasvavat tällaisissa ympäristöissä"

  • 23.9.08:03
    Sofia Virta

    "Onko ihme, etteivät uhrit uskalla puhua": Sofia Virta kertoi ex-miehensä tuomiosta, vastauksina tappouhkauksia ja törkyä

  • 21.9.18:15
    Verkkohuijaukset

    Saitko epäilyttävän viestin? Tämä seikka voi paljastaa verkkohuijarin

  • 21.9.12:37
    Verkkohuijaukset

    Digihuijarit jylläävät verkossa – tällaisiin vilppeihin tietoturva-asiantuntijat ovat itsekin haksahtaneet