Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Mitä ihmettä Tapparalle on oikein tapahtunut? Petteri Sihvoselta tyly sivallus kirvesrintojen suuntaan

24:36Liigaviikko: Mitä Tapparalle tapahtui, miksi HIFK menettää pisteitä erikoisella tavalla? Pelicans hengittää jo niskaanLiigaviikko: Kärsiikö Tappara "treenijumista" vai mistä on kyse?Elmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 19.01.2024 08:01

MTV URHEILU

SM-liigan kahden edelliskevään mestari Tappara ui nyt syvällä suossa. Tappara on ottanut edellisistä seitsemästä ottelustaan vain yhden voiton. Mitä ihmettä kirvesrinnoille on oikein tapahtunut?

Onko kyse niin sanotusta treenijumista vai mistä?

– He toistavat yhä tuota heidän vanhaa konstiaan. Nyt on kuitenkin uudet valmentajat ja uudet pelaajat kehissä. Hyvä kysymys on se, että onnistuuko tuollainen ”rautakorpilainen” pankkiin treenaaminen enää? MTV Urheilun jääkiekkoasiantuntija Petteri Sihvonen pohdiskelee Liigaviikko-ohjelmassa.

Treenijumin sijaan Sihvonen hakee syitä muualta. Sihvonen jakaa tylyn sivalluksen kirvesrintojen suuntaan.

– Peliä ei ole kehitetty enää. Samaan aikaan he kohtaavat joukkueita, jotka pelaavat arvokkaista ja isoista asioista. Tampereelle tehdään nyt ryöstöretkiä, Sihvonen perkaa.

Mistä tarkalleen on kyse? Siitä lisää jutun yläreunan videolta. Tämän lisäksi Liigaviikossa käsitellään muun muassa HIFK:ta ja sarjan ylivoimaisesti tulikuuminta joukkuetta eli Pelicansia.

Lisää aiheesta:

Karri Kiveltä kovaa tekstiä SM-liigan floppijoukkueesta – raju tilanne uhkaa
Petteri Sihvonen joutui puolustuskannalle – latasi tiskiin jämerät perustelut: "Kai tämä jotain pelikirjaa on"
Petteri Sihvonen antoi palaa SM-liigaseura Ilveksen otteista – nyt tilanne on muuttunut: "En vedä koko kritiikkiäni pois"
Petteri Sihvonen hämmästelee Risto Dufvan Sportia – vertauskuva Jukka Jalosen Leijonista: "Näin ei saisi pelata"
SM-liigajätti Kärpät ulos mitalitaistosta? Petteri Sihvonen nostaa esiin huolestuttavan jatkumon
Petteri Sihvonen ampuu alas väitteet Tampereen vallanvaihdosta SM-liigassa – sysää epäilyksiä Ilveksen ylle
LiigaTapparaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 12:26
    Pelicans

    Pelicansin riveihin tärkeä vahvistus – juuri kaukaloon palannut HIFK-konkari putosi taas rivistä

  • 11:35
    Pelicans

    SM-liigan pohjaseura kyntää jo toista kautta putkeen – "Paineita on helvetin paljon"

  • 10:38
    Liigaviikko

    SM-liigan entisen valtiaan touhu hämmentää – "Koetetaan koko ajan puhua mustaa valkoiseksi"

  • 08:19
    Leijonat

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • 08:02
    JYP

    SM-liigan pörssikärkenä poikkeuksellinen taituri – vastustajat reagoivat jo vaaralliseen uhkaan: "Sirkus pystyyn"