Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Missikeisari Eino Makunen muistelee suurta missiskandaalia – Pia Lamberg luopui kruunusta suorassa lähetyksessä: "En pitänyt siitä tavasta"

4:34Missikeisari Eino Makunen muistelee suurta missiskandaalia – Pia Lamberg luopui kruunusta suorassa lähetyksessä:"En pitänyt siitä tavasta"Missikeisari Eino Makunen muistaa edelleen sen, kun Pia Lamberg luopui kruunustaan.
Julkaistu 27.09.2020 09:04
Toimittajan kuva
Katja Lintunen

katja.lintunen@mtv.fi

Eino Makuselle tuli yllätyksenä, kun Pia Lamberg luopui kruunustaan vuonna 2011.

Missikeisari Eino Makunen on ollut missibisneksessä yli 60 vuotta. Makunen on aina paikalla, kun Miss Suomi -valitaan. Hänellä ei kuitenkaan ole mitään vaikutusta siihen, kuka kruunataan Suomen kauneimmaksi. Hän luottaa tuomariston päätökseen, vaikka toki valitsee kymmenen kaunottaren joukosta omat suosikkinsa.

Makunen kertoo, että vuosien aikana missikaunottaret ovat muuttuneet sekä fyysisesti että henkisesti.

– Tytöt ovat soukempia jollain tavalla. Henkisesti ovat kehittyneet hyvin paljon. Harvoin tulee tyttöjä karsintaan, joka eivät osaa kieliä. Alussa tytöillä ei ollut minkäänlaista kielitaitoa. Pelkäsin lähettää heitä ulkomaisiin kilpailuihin, Makunen kertoo ja sanoi olleensa aikoinaan huolissaan, että missit eksyvät jo lentoasemalla.

Miss Suomi -vuosiin mahtuu myös monia skandaaleita, joista tuorein on vuodelta 2011. Hallitseva Miss Suomi Pia Pakarinen (nyk. Lamberg) luopui kruunustaan suorassa Korkojen Kera -lähetyksessä. Makunen muistaa edelleen tuon päivän.

– Hän oli ainoa missi, joka on luopunut kruunustaan. En oikein pitänyt siitä tavasta, että hän teatraalisesti Maikkarin omassa ohjelmassa otti feikkikruunun päästään pois. Minua toisaalta vähän nauratti, Makunen muistelee.

LUE MYÖS: Vain MTV3:lla: Näin Pakarinen puhui kruunusta luopumisen jälkeen

Makusella ei ollut etukäteen tietoa, mitä ohjelman aikana tapahtuu.

– Yllätys se oli. Katsoin kotona ohjelmaa ja ajattelin, oliko se oikein. Ehkä ohjelmantekijät iloitsivat siitä, että Miss Suomi luopuu kruunustaan suorassa lähetyksessä.

Kaksikko tapasi pian sokkiuutisen jälkeen Makusen toimistossa. He olivat tehneet sopimuksen Miss Suomi -kruunaamisen jälkeen, mutta kruunusta luopumisen jälkeen piti tehdä purkusopimus. Makunen teki uuden sopimuksen Lambergin kanssa.

– Hän luki sen ja kysyi, voisiko palata seuraavana päivänä asiaan.

Seuraavana päivänä Lamberg tuli jälleen tapaamaan Makusta, mutta tällä kertaa juristin kanssa. He halusivat tehdä sopimukseen muutamia muutoksia.

– Mitkä korjaukset hän teki, ne olivat Piaa vastaa. Sanoin, että oikein hyvä. Meillä ei tullut tällaisia asioita mieleenkään. Annoin lisäysten olla.

– Allekirjoitimme sopimukset puolin ja toisin, löimme kättä päälle. Lehdistö odotti pihalla valmiina kuvauksia varten.

Minkä muutos sopimukseen tehtiin. Katso video!

Lisää aiheesta:

Pia Pakarinen luopui dramaattisesti Miss Suomen kruunustaan – Sara Sieppi kertoo kirjassa suoran mielipiteensä kohustaViivi Altonen hämmentyi, kun yleisö buuasi Miss Universum -kisoissa voittajaviisikolle – huomasi yksityiskohdan menestyneissä kaunottarissa: "Kaikki olivat veitsen alla käyneitä"Pia Lamberg kruunattiin 10 vuotta sitten Miss Suomeksi – muistelee skandaalin aiheuttanutta päätöstään tunteikkaassa kirjoituksessaTrumpin tavanneet missit muistelevat: "Kaikki tytöt halusivat kuvaan hänen kanssaan"Missä he ovat nyt: Ninni Laaksosesta tuli Miss Suomi tahtomattaan: "Voittoni on tuntunut epäreilulta"Missikeisari Makunen: Missin ihannemittoihin ei päästä
Miss SuomiPia LambergSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Miss Suomi
  • 8.9.16:01
    Sarah Dzafce

    Tuoreen Miss Suomen monikulttuurisesta taustasta nousi napinaa – näin hän kommentoi

  • 7.9.14:30
    Paula Joukanen

    Ex-missi Paula Joukanen rehellisenä: "Kesä oli raskas"

  • 6.9.21:22
    Matilda Wirtavuori

    Hän on uusi Miss Suomi: "Ihan huikea fiilis"

  • 6.9.21:18
    Essi Unkuri

    Essi Unkuri muisteli häämatkansa tsunamivaroitusta – paljasti pelottavimman hetken

  • 6.9.20:37
    Matilda Wirtavuori

    Matilda Wirtavuoren Apostolos-rakas näkee paljon samaa kreikkalaisissa ja suomalaisissa: ”Emme juo niin paljon”