Eino Makuselle tuli yllätyksenä, kun Pia Lamberg luopui kruunustaan vuonna 2011.
Missikeisari Eino Makunen on ollut missibisneksessä yli 60 vuotta. Makunen on aina paikalla, kun Miss Suomi -valitaan. Hänellä ei kuitenkaan ole mitään vaikutusta siihen, kuka kruunataan Suomen kauneimmaksi. Hän luottaa tuomariston päätökseen, vaikka toki valitsee kymmenen kaunottaren joukosta omat suosikkinsa.
Makunen kertoo, että vuosien aikana missikaunottaret ovat muuttuneet sekä fyysisesti että henkisesti.
– Tytöt ovat soukempia jollain tavalla. Henkisesti ovat kehittyneet hyvin paljon. Harvoin tulee tyttöjä karsintaan, joka eivät osaa kieliä. Alussa tytöillä ei ollut minkäänlaista kielitaitoa. Pelkäsin lähettää heitä ulkomaisiin kilpailuihin, Makunen kertoo ja sanoi olleensa aikoinaan huolissaan, että missit eksyvät jo lentoasemalla.
Miss Suomi -vuosiin mahtuu myös monia skandaaleita, joista tuorein on vuodelta 2011. Hallitseva Miss Suomi Pia Pakarinen (nyk. Lamberg) luopui kruunustaan suorassa Korkojen Kera -lähetyksessä. Makunen muistaa edelleen tuon päivän.
– Hän oli ainoa missi, joka on luopunut kruunustaan. En oikein pitänyt siitä tavasta, että hän teatraalisesti Maikkarin omassa ohjelmassa otti feikkikruunun päästään pois. Minua toisaalta vähän nauratti, Makunen muistelee.
