Energia-asioista vastaava elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) sanoi Ylen Ykkösaamussa tänään lauantaina, että yrityksille valmistelussa oleva tuki sähkönhinnan nousun takia tulisi maksamaan valtiolle noin 100–150 miljoonaa euroa.
Mika Lintilä kertoo Ylellä haasteellista olevan, että alojen välillä on suuria eroja, sillä toiset alat ovat energiaintensiivisempiä kuin toiset.
Elinkeinoministerin karkean arvion mukaan 80 prosenttia yrityksistä pärjää hyvin tai ainakin kestää nykyisen tilanteen, 20 prosenttia puolestaan on ehdottomasti tuen tarpeessa.
Lintilä sanoo, että yrityksille on tällä hetkellä valmistelussa tukimalli, jossa kompensointi tehtäisiin laskua vastaan.
Lue myös: Inkoolle kaavailtu valtava terästehdas oli aiemmin tarkoitus rakentaa Norjaan – paikalliset tyrmäsivät hankkeen luonnonsuojeluun ja poronhoitoon vedoten
Haasteena myös aikataulu
Yritysten sähkötukeen haastetta tuovat myös aikataulut, sillä eduskunnan valiokuntien mietintöjen pitäisi olla valmiina helmikuun puolivälin aikaan, jotta ne ehditään vielä eduskunnassa käsittelemään ennen hallituskauden loppua.