Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri Kiuru Ylellä: Ravintolarajoitukset voivat höllentyä jo helatorstaina – hallitus päättää asiasta ylihuomenna

5:32Päätösvalta koronarajoituksista siirtyy taas alueille – näin muutos vaikuttaa aluekohtaisestiPäätösvalta koronarajoituksista siirtyy taas alueille – näin muutos vaikuttaa aluekohtaisesti.
Julkaistu 10.05.2021 22:16

MTV UUTISET

Hallitus päättää ravintolarajoitusten jatkosta ylihuomenna keskiviikkona. Asiasta kertoi perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru Ylen A-studiossa.

Sote-ministerit ovat pohtineet uusia rajoituksia tänä iltana Krista Kiurun johdolla.

STT on kertonut aiemmin, etteivät hallituspuolueet ole päässeet sopuun rajoitusten keventämisestä. Ratkaisu on löydettävä alkuviikon aikana, jotta uusi asetus voidaan antaa keskiviikkona valtioneuvoston istunnossa.

– Lähtökohdaksi on otettu se, että myös ravintolarajoituksia aletaan pikkuhiljaa löysätä. Mutta maltillisesti ja turvallisesti, ja erityisesti painopiste on perustason alueissa, Kiuru totesi A-studiossa.

Kiurun mukaan hallituksen esitys on valmis keskiviikkona ja hän toivoo, että asia menisi valtioneuvostossa läpi samana päivänä. Uudet säädökset voisivat puolestaan tulla voimaan jo helatorstaina. 

Tällä hetkellä esimerkiksi Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa ja Pirkanmaalla anniskelu loppuu jo kello 17. Anniskeluravintolat menevät kiinni kello 18 ja ruokaravintolat kello 19.

Viime torstaina annetulla asetuksella rajoitukset lieventyivät  Kymenlaakson maakunnassa ja Itä-Savon sairaanhoitopiirissä.

"Rajoitamme vain sen, mikä on välttämätöntä"

Kiuru muistuttaa, että koronaa ei ole vielä voitettu ja esimerkiksi Päijät-Hämeessä tilanne on edelleen varsin kehno.

– Kokonaisuutta on kovin paljon odotettu, ja tärkeää on, että rajoitamme vain sen, mikä on välttämätöntä.

– Levinneisyysalueilla on haasteena se, että tautinumerot ovat kovia. Kun epidemia pahenee, minkälaisia ravintolarajoituksia voidaan räätälöidä? Sitä on katsottava huolella.

Lisää aiheesta:

Ministeri Saarikon mukaan hallituksen viesti koronan kurittamille yrittäjille on selvä: "Tuosta ystävänpäivästä tulee ikään kuin merkkipaalu"Krista Kiuru Ylellä: Ravintolarajoitukset tiukentumassa kolmella alueella ensi viikollaHallituslähteet MTV Uutisille ravintolarajoituksista: "Ei voida tehdä kiristyksiä ellei ole näyttöä niiden vaikutuksista"Hallituslähteet MTV Uutisille: Hallituksessa väännetään, sulkeutuvatko kaljahanat keskiyöllä vai tuntia aiemminTämä kaikki muuttuu, kun ravintolat aukeavat: Asiakasmäärä puolitettava sisätiloissa ja asiakkaiden on istuttava pöydissään, aukiolo kello 23:een illallaMTV Uutisten tiedot: Ravintoloissa alkoholin anniskelu sallittu kello 22 asti – terasseille ei rajoituksia asiakasmääriin
KoronarajoituksetKoronavirusMarinin hallitusKrista KiuruKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa