Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi poliisi vaikenee täysin? Helsingissä vangittu jo kolme ihmistä lokakuussa tapahtuneeseen mysteeritappoon liittyen

Kuvituskuva Helsingin keskustasta.
Kuvituskuva Helsingin keskustasta.
Julkaistu 26.01.2022 10:51
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Helsingissä on alkuvuoden aikana vangittu kolme ihmistä viime lokakuussa Helsingissä tapahtuneeseen henkirikokseen liittyen. Viimeisin vangitsemisista tehtiin eilen. Poliisi ei suostu kertomaan, mistä on kyse.

Helsingin käräjäoikeus vangitsi eilen nelikymppisen miehen todennäköisin syin taposta epäiltynä. 

Epäilty henkirikos on käräjäoikeuden julkisten tietojen mukaan tapahtunut lokakuun 11. ja 12. päivien välisenä aikana Helsingissä, ja asian tutkinnanjohtajana on komisario Mari Päivärinta. Poliisi siis tutkii henkirikosta, jossa mies on epäiltynä.

Päivärinta vaati viime viikolla Helsingin käräjäoikeudessa vangittavaksi myös kolmikymppistä naista taposta epäiltynä. Nainenkin vangittiin todennäköisin syin. Rikoksen tapahtuma-ajaksi ilmoitettiin tuolloin samat päivät.

Julkisuuteen ei ole kerrottu, mitä lokakuun 11. ja 12. päivinä uskotaan tarkalleen tapahtuneen.

MTV Uutiset ei ole tavoittanut komisario Päivärintaa kommentoimaan vangitsemisia lukuisista yrityksistä huolimatta. Helsingin poliisin viestinnästä puolestaan kerrotaan, ettei poliisilla ole tapaukseen tai vangitsemisiin liittyen mitään kerrottavaa.

Sama tapaus?

Mitä ilmeisimmin vangitsemiset kuitenkin liittyvät samaan Helsingin poliisilla tutkittavana olevaan henkirikokseen, johon liittyen vangittiin tammikuun alussa myös 29-vuotias mies.

Mies vangittiin todennöisin syin Helsingissä tapahtuneesta taposta epäiltynä.

Tuolloin rikoksen tekoajaksi ilmoitettiin 12.–18. lokakuuta 2021, mutta on mahdollista, että tapahtuma-aika on täsmentynyt jälkikäteen.

Myös tuolloin vangitsemista vaati komisario Päivärinta.

Kun MTV Uutiset uutisoi ensimmäisestä vangitsemisesta 3. tammikuuta, poliisi ei ollut tiedottanut asiasta aiemmin. Tuolloin poliisi kuitenkin kertoi, että uhrin kuolemaan liittyvät tapahtumat ja kuolinsyy olivat olleet selvityksessä. Poliisista kerrottiin, että esitutkinta oli vasta alkuvaiheessa.

Lue myös: Poliisi tutkii epäiltyä henkirikosta Helsingissä: Teko tapahtui jo lokakuussa – epäilty vangittiin eilen

Lisää aiheesta:

25-vuotias mies löytyi joulun alla ammuttuna uimarannalta Jyväskylässä – nyt vangittiin kaksi epäiltyä lisääKäänne Lehtisaaren arvoalueen mystisessä rikosvyyhdissä: Poliisi marssitti uuden epäillyn käräjäoikeuden eteenLehtisaaren henkirikosjutun erikoiset käänteet: Poliisi ei suostu kertomaan, epäilläänkö naista yhä tapostaKolme vangittu Helsingissä tapahtuneeseen tappoon liittyen – poliisi vaitonainen: "Tiedot saattaisivat kulkeutua epäillyille"Tunnetussa yhtyeessä soittanut muusikko kuoli Vaasassa, poliisi tutkii tappoa – kaksi vangittiinPoliisi vahvistaa järkyttävät tiedot: Helsingissä viime viikolla tapahtunut henkirikos oli paloittelusurma
HenkirikoksetRikosepäilytPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen14:58
    Espoo

    MTV:n tiedot: Tyttöystävä oli juuri eronnut Espoon murhaepäillystä – mies tuli asuntoon omin luvin

  • Eilen12:47
    Vankila

    Kemijärven haulikkomurhaaja pääsee vankilasta – näin hovioikeus perusteli

  • Eilen05:00
    Asian ytimessä.doc

    Kun Satu kertoi haluavansa erota, mies haki keittiöveitsen – "Kuole v***n huora"

  • Eilen05:00
    Asian ytimessä.doc

    Kun Satu kertoi haluavansa erota, mies haki keittiöveitsen – "Kuole v***n huora"

  • ma19:35
    Tampere

    Video voi järkyttää: Näin Tampereen Hämeenkadun ampuminen tapahtui – mies murhasi raskaana olleen puolisonsa kadulle