Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Poliisi vahvistaa järkyttävät tiedot: Helsingissä viime viikolla tapahtunut henkirikos oli paloittelusurma

0:5212 ihmistä otettu kiinni epäiltynä murhasta Helsingissä – henkirikoksen uhrina aikuinen miesMTV Uutiset Live kertoi viime viikolla tapauksesta, jossa 12 ihmistä otettiin kiinni epäiltynä murhasta Helsingissä – henkirikoksen uhrina aikuinen mies.
Julkaistu 05.08.2020 12:37(Päivitetty 05.08.2020 14:00)

MTV UUTISET – STT

Helsingissä viime viikolla tapahtunut henkirikos on paloittelusurma. Poliisi vahvistaa Lännen Median (LM) tänään aiemmin uutisoimat tiedot tapauksesta. LM kertoi asiasta usean eri lähteen tietoihin perustuen.

Helsingin käräjäoikeus vangitsi lauantaina 12 ihmistä todennäköisin syin epäiltyinä murhasta. Vangituista kymmenen on miehiä ja kaksi naisia. Heistä vanhin on iältään 46-vuotias ja nuorin 22-vuotias.

Poliisi on tiedottanut tutkivansa Helsingissä 28.–29. heinäkuuta tapahtunutta henkirikosta murhana. Poliisin mukaan uhri oli aikuinen mies. Tutkinnallisista syistä poliisi on ollut vaitonainen tapahtumista.

– Tässä vaiheessa tutkintaa on vielä liian varhaista kommentoida teon motiivia tai olosuhteita. Poliisi jatkaa kuulusteluja ja muita tutkintatoimenpiteitä, kertoo rikosylikomisario Juhani Vuorisalo Helsingin poliisin tuoreessa tiedotteessa.

Taustalla riita huumeveloista

Lännen Median tietojen mukaan henkirikoksen taustalla olisi riita huumeveloista.

Poliisi ei kommentoinut tietoja LM:lle.

Vangitsemisoikeudenkäyntien yhteydessä tutkinnanjohtaja Jukka Larkiolta kysyttiin, kuinka poikkeuksellisena hän pitää henkirikosepäilyä, jossa on näin monta epäiltyä.

– Kyllä se poikkeuksellista on, Larkio totesi.

Syytteennoston määräpäivä jutussa on 8. lokakuuta, eli syyttäjän on nostettava syyte viimeistään siihen mennessä. Murhan tunnusmerkistö voi täyttyä esimerkiksi, jos tappo tehdään harkiten tai erityisen raa'alla tai julmalla tavalla.

Lue myös: 10 miestä ja kaksi naista epäiltynä murhasta Helsingissä – MTV seuraa vangitsemisoikeudenkäyntiä

HenkirikoksetHelsinkiPoliisiKotimaa

Lisää aiheesta:

Mies vangittiin Tampereen hotellimurhasta epäiltynä – tämä tekotavasta tiedetäänTällaisista rikoksista Tampereen hotellimurhasta epäilty mies on aiemmin tuomittu Poikkeuksellisen pitkä tekoaika henkirikokselle: 58-vuotiasta miestä epäillään nelikymppisen naisen taposta TurussaRaaseporin mökkimurhan epäillyt saatu Suomeen – "Vakavia rikoksia ei pääse pakoon ulkomaille"Poliisilla jo hyvä käsitys Mikonkadun puukotuksesta – motiivi vaikuttaa selvinneenYdinkeskustan karaokebaarin edustalla puukotettu kuoli – poliisi tutkii tappona

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • 31.1.17:30
    Rikospaikka

    Perheenisä yllätettiin kesken unien Salossa, kidutettiin ja murhattiin – "Tätä oli suunniteltu"

  • 30.1.14:30
    Naantali

    38-vuotias vangittiin naisen taposta epäiltynä

  • 29.1.11:57
    Espoo

    Dramaattinen puhelu murhatun miljonäärin talolta: "Isä tais flipata"

  • 28.1.16:32
    Rikospaikka

    Perheenisä murhattiin kotiinsa Salossa – neljä tekijää tunkeutui taloon ja teloitti nukkuvan miehen

  • 28.1.15:56
    Naantali

    Poliisi epäilee henkirikosta Naantalissa – asunnosta löytyi ruumis