Mikko Leppilampi sparrasi Veli-Matti Savinaista Leijonien fysiikkatreeneissä – ennen vedettiin "hauberia", nykyään touhutaan kuminauhoilla

50605938
Veli-Matti Savinainen (vas.) kävi lenkillä Arttu Ilomäen kanssa. Lehtikuva
Julkaistu 20.05.2019 10:46
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

@MarkoLeppnen

Näyttelijä Mikko Leppilampi pääsi kurkistamaan, millaista on arki Leijonien fysiikkatreeneissä. Hiki nousi kunnolla pintaan. 

Leijonien fysiikkavalmentaja Hero Mali veti treenit Veli-Matti Savinaiselle ja Leppilammelle, joka joutui kovaan rääkkiin. Hän sai kuitenkin Malilta kehut vartalonhallinnastaan. 

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat C Morella!

Suomi – Saksa tiistaina 21.5. klo 13.15 C More Sport 1/MTV3

Kaikki ottelut suorana C Morella. Suoratoistona ottelut katsottavissa vain cmore.fi-palvelussa.

Savinainen pohti pelaajien fysiikkaharjoittelun muuttumista 15 vuoden aikana. 

– Silloin vedettiin rinnallevetoa, penkkiä, takakyykkyä ja vähän linnahauberia päälle. Nyt tehdään paljon esimerkiksi kuminauhoilla, Savinainen sanoi. 

LUE MYÖS: Sihvosen MM-sivallus: Toni Söderholmin Saksan pölhökustaan prässi kaukana Suomi-lätkästä – "Ehkä Jukka Jalonen viittasi tuohon kasvottomuuteen"

Malinkin mielestä peli on muuttunut paljon vuosien varrella. Hän ottaa esiin konkreettisen esimerkin pelaajan suorituksesta yhdessä vaihdossa. 

– Pelaaja tulee vaihtoaitiosta ja omalle pelipaikalleen ja vetää 5 sekuntia täysillä. Sen jälkeen hän liukuu ja odottelee, kunnes tulee taas kymmenen sekunnin pätkä täysillä. Vaihto koostuu tällaisista palasista. 

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko