Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mika Kallio otti ensikosketuksen KymiRingiin: "Ei ole mistään helpoimmasta päästä"

Mika Kallio kuvailee KymiRingiä haastavaksi.
Mika Kallio kuvailee KymiRingiä haastavaksi.All Over Press/ Heidi Koivunen
Julkaistu 16.08.2019 17:28
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

@TInnanen
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

MotoGP:n KTM:n testikuljettajana ja pitkän uran lajin parissa tehnyt Mika Kallio otti ensituntumaa kotimaiseen KymiRingiin. Radalla on tarkoitus ajaa ensi vuonna MotoGP:n MM-sarjaa. Kallio kertoi omat mielipiteensä radasta MTV Urheilulle.

Iitissä sijaitseva KymiRing on saanut kansainväliseltä autourheiluliitto FIA:lta sekä kansainväliseltä moottoripyöräliitto FIM:iltä niiden korkeimmat rataluokitukset. Radalla on täten mahdollista ajaa Formula ykkösiä, mutta ainakin ensimmäisenä vuorossa on näillä näkymin MotoGP. Radan rakennus alkoi kolme vuotta sitten ja Kallio on innoissaan sen valmistumisesta. 

– Älyttömän hienoa, että rata on saatu tähän pisteeseen. Asvaltti on pinnassa ja turva-alueet rupeavat hahmottumaan. Kymmenen vuotta sitten kuulin ensimmäisen kerran tästä projektista, niin onhan siitä ollut tähän pitkä matka, mutta täytyy nostaa hattua ja arvostaa näitä kavereita, jotka ovat uurtaneet ja vieneet tätä eteenpäin, Kallio toteaa.

– Muutama kierros päästiin ajamaan ja tietysti ei olla vielä ajettu MotoGP-kalustolla, mutta vähän on saatu fiiliksiä. Hyvältä vaikuttaa, aika haastava, näin voisi sanoa. Todella teknistä osuutta on suurin osa radasta. Ensimmäiset mutkat ja ensimmäinen sektori sekä pitkä takasuora ovat nopeita, mutta sen jälkeen alkaa todella haastava osuus. Ei ole mistään helpoimmasta päästä, Kallio kertoo.

KymiRingin osakilpailun merkitty ensi vuoden MotoGP:n kilpailukalenteriin ja 36-vuotiaalle Kalliolle kotikisassa ajaminen on upea mahdollisuus.

– Se on mielessä ollut, että olisi hienoa vielä oman uran aikana päästä ajamaan kotikisaa. Jos 15 vuotta sitten olisi kysytty, että lähtisi kotikisaa ajamaan, niin se olisi ollut aika utopiaa siinä vaiheessa, Kallio sanoo.

KymiRingillä ajetaan maanantaina testejä, joissa on mukana kaikki kuusi MotoGP-tallia. Kallio testaa KTM:n pyörällä. 

Alla olevalla videolla 360-asteista kuvaa Mika Kallion kierroksesta KymiRingillä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Sami Hyypiä avasi pelin kohistussa kohteessa – "Ei ihan heti yli hypitä"Mika Kallion kritiikki nosti KymiRingin poikkeuksellisuuden esiin – ”Jos rata ei sovi ajotyylille, ollaan helposti negatiivisia”KymiRingin kesän testit ratkaisevat MotoGP-osakilpailun kohtalon – suomalaispomo ja tähtikuljettaja hinkuvat radalle: ”Tätä on odotettu jo liian pitkään”Mika Kallio kurvasi ensi kertaa KymiRingille MotoGP-pyörällä – "Kotikilpailu on jokaisen unelma"Tällainen on MotoGP-sarjan uusi näyttämö KymiRing – "Näyttää todella hyvältä"Kallio haluaa näyttää MotoGP-tallilleen: Minut olisi pitänyt valita kisakuskiksi
MotoGPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MotoGP
  • 7.10.12:23
    Moottoriurheilu

    Tuore maailmanmestari joutuu pakkolepoon – "Paraneminen vie aikansa"

  • 22.9.13:05
    Moottoriurheilu

    17-vuotias suomalaislupaus Moto3-luokkaan

  • 9.9.16:12
    Urheilu

    Pelottava kolari moottoripyöräkisassa – rengas pyörähti kuskin päähän

  • 23.8.20:19
    Urheilu

    MotoGP-kisassa hurja tilanne – pyörä karkasi yli turva-aitojen

  • 22.7.06:58
    Moottoriurheilu

    Samasta sarjasta jälleen suru-uutinen – jo toinen kuolemaan johtanut onnettomuus kuukauden sisään