Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mika Aaltola: Putinin bluffi on kaikkien nähtävissä – "Kysymys siitä, ettemme mene tähän ansaan"

2:05Putin syyttää länsimaita ydinaseilla kiristämisestä: ”Käytämme epäilemättä kaikkia keinoja suojellaksemme Venäjää”Putin syyttää länsimaita ydinaseilla kiristämisestä: ”Käytämme epäilemättä kaikkia keinoja suojellaksemme Venäjää”
Julkaistu 21.09.2022 08:54
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola arvioi Venäjän tulevia liikkeitä.

Venäjän presidentin Vladimir Putinin odotetaan pitävän tänään puheen, jonka aiheena on mahdollisesti joukkojen liikekannallepano sekä vallattujen ukrainalaisalueiden liittäminen Venäjään kansanäänestyksillä.

Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola analysoi Putinin ja Venäjän liikkeitä.

– Putin lisännee panoksia kujanjuoksullaan. Bluffi on kuitenkin kaikkien nähtävissä. Kysymys paljolti siitä, ettemme mene tähän ansaan. Venäjä oireilee, on hyvä ottaa etäisyyttä laskevalla radallaan sinkoilevasta maasta, Aaltola kirjoittaa Twitterissä.

Aaltola ei usko, että liikekannallepano muuttaisi tosiasiassa mitään Ukrainassa eikä se ainakaan nostaisi taistelevien joukkojen moraalia.

– Ehkä juuri päinvastoin. Saako se lännen vapisemaan? En usko.

Aaltolan mukaan Venäjä käyttää naapurinsa kukistamiseen perusvoimaansa eli väestöään. Venäjä kykenee nostamaan joukkojensa vahvuutta miljoonilla ja siihen on vastattava.

– Sanktioita on kiristettävä, ja aseita toimitettava lisää Ukrainaan. Varauduttava erilaisiin muihin skenaarioihin, joita Venäjä kykenee nyt tuottamaan.

"Venäjä häviää kaiken"

Aaltola muistuttaa, että kaatuvan Venäjän skenaario ei ole välttämättä miellyttävä ja siihen on varauduttava Suomessakin.

– Venäjän uhan maadoittamiseen tarvitsee itärajalla varautua ainakin muutaman vuoden ajan. Varmistettava, että omat ja Naton resurssit riittävät.

Lopuksi Aaltola nostaa esille myös ydinaseiden käytön. Rationaalien toimija ei niihin turvaudu, mutta sellainen Venäjä ei ole.

– Kuohunta voi sumentaa ajattelua. Ydinaseiden käytöllä ei voiteta mitään, ja Venäjä häviää kaiken.

Lue myös: Putinin odotetaan puhuvan aamulla, aiheena mahdollisesti Donetskin ja Luhanskin kansanäänestys – MTV seuraa sotaa

Lisää aiheesta:

Suomalaisdiplomaatti MTV:lle: Putin käyttää Ukrainassa jo ydinasettaPuolustusvoimien entinen tiedustelupäällikkö MTV Uutisille: "Erikoisoperaatio saattaa vaihtua terrorismin vastaiseksi operaatioksi, joka ei tunne rajoja"Mika Aaltola: Venäjällä käynnissä epätoivoinen yritys säilyttää asemansa – "On luvassa valtaspektaakkeli"Olisi vastuutonta ohittaa Putinin ydinaseuhkaukset, sanoo tutkija: "Kammottavin visio on, ettei Putin bluffaakaan"Risto E.J. Penttilän mukaan nyt ollaan suuressa käännekohdassa: Putinin valtakausi voi olla ohi tai taktinen ydinase lentää – "Venäjää kohdeltaisiin kuin Natsi-Saksaa"Asiantuntijat arvioivat sodan kehityskulkua: "Valmistaudutaan siihen, että konflikti leviää muuallekin kuin Ukrainaan"
Ukrainan sotaVenäjäVladimir PutinMika AaltolaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • 14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • 12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä

  • 09:58
    Donald Trump

    Rubio: Trump todennäköisesti tapaa Ukrainan Zelenskyin ensi viikolla

  • Eilen14:48
    Venäjä

    Putinin kuvan päälle virtsattiin – Pussy Riotin jäsenille yli 10 vuoden vankeusrangaistukset