Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miina Äkkijyrkkä sai nuorena taiteilijana kovaa kritiikkiä: "Opettaja sanoi, että sinusta ei ikinä tule kuvanveistäjää"

Julkaistu 17.10.2019 18:10
Toimittajan kuva

Ida-Annika Niva

ida-annika.niva@mtv.fi

Miina Äkkijyrkän lehmäaiheiset teokset saivat aluksi täystyrmäyksen.

Yökylässä Maria Veitola -ohjelmassa vieraillaan taiteilija Miina Äkkijyrkän luona. Jaksossa Maria Veitola pääsee tutustumaan 70-vuotiaan taiteilijan kiireiseen arkeen ja osallistumaan taideteoksen tekemiseen.

Äkkijyrkkä kertoo tienneensä jo kolmevuotiaana, että oli syntynyt kuvanveistäjäksi. Tie yhdeksi Suomen tunnetuimmista taiteilijoista ei kuitenkaan ollut helppo, sillä Äkkijyrkkä kohtasi nuorena ihmettelyä ja sai taidekoulussa tiukkaa kritiikkiä lehmäaiheisista töistään.

– Opettaja sanoi, että jos et lopeta tuota lehmien tekemistä, sinusta ei tule ikinä kuvanveistäjää, Äkkijyrkkä muistelee.

LUE MYÖS: Pyhimykseltä järkyttävä paljastus Suomen musiikkipiireistä: "Henkilö, kenet minä tiedän nimeltä, on raiskannut tämän toisen henkilön"

Jotkut kävivät nauramassa hänen töilleen, mutta opettajan sanat sattuivat eniten.

– Se tuntui pahalta, itkin kyllä sitten kotona.

Kun Äkkijyrkkä kuitenkin menestyi, opettaja joutui syömään sanansa. Äkkijyrkkä kertoo, että opettaja tuli vielä ennen kuolemaansa pyytämään häneltä anteeksi.

– Hän kävi meillä itkemässä ja pyytämässä anteeksi, että näköjään lehmilläkin voi tulla kuvanveistäjäksi.

Yökylässä Maria Veitola MTV3-kanavalla ja mtv-palvelussa torstaisin klo 21.

Lisää aiheesta:

Miina Äkkijyrkkä yllätti Kesäterassilla – intoutui kajauttamaan komean laulunMiina Äkkijyrkkä avoimena rakkauselämästään: "En jaksa aloittaa uutta ihmissuhdetta"Miina Äkkijyrkkä kertoo suoran mielipiteensä ilmastonmuutoksesta: "Sitä ei voi millään pysäyttää"Miina Äkkijyrkkä teki lomalla ratkaisun, josta kaikkia varoitetaan – järkyttävät seuraukset: "Meinasin kuolla"Miina Äkkijyrkkä kertoo kauneudenhoidostaan: "En ole pessyt tukkaa shampoolla kymmeneen vuoteen"Miina Äkkijyrkältä kipeä paljastus – sairasti nuorena syömishäiriön: "Olen ollut mielisairaalassa sen takia"
Yökylässä Maria VeitolaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Yökylässä Maria Veitola
  • 1.9.21:16
    Maria Veitola

    Maria Veitola arvostelee perussuomalaisia ja hallitusta: "Ei tee asian suhteen mitään"

  • 25.4.09:57
    Maria Veitola

    Yökylässä Maria Veitola jatkuu juhlakauden merkeissä

  • 3.4.07:41
    Erika Vikman

    Seiska: Erika Vikman on eronnut

  • 12.09.202415:01
    Manuela Bosco

    Tässä on ensimmäinen Manuela Boscosta ja Tuure Kilpeläisestä koskaan otettu yhteiskuva

  • 10.09.202410:41
    Elina Gustafsson

    Elina Gustafsson muistelee hänen ja Ansku Bergströmin yhteistä taivalta – kolmas vuosi toi mukanaan muutoksia