Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies tönäisi naisen lampeen, nainen kuoli sairaalassa – hovioikeus ei pitänyt tekoa törkeänä

All Over Press
Julkaistu 03.03.2025 06:05
Toimittajan kuva
Miikka Hujanen

miikka.hujanen@mtv.fi

Mänttä-Vilppulassa kesällä 2023 Pukinlampeen tönäisty nainen kuoli myöhemmin sairaalassa.

Turun hovioikeus on ratkaissut Mänttä-Vilppulassa kesällä 2023 tapahtuneen välikohtauksen ja tuominnut 35-vuotiaan miehen pahoinpitelystä ja kuolemantuottamuksesta. 

Mies oli tönäissyt seurueessaan olleen voimakkaasti päihtyneen 40-vuotiaan naisen vatsalleen Pukinlampeen. Kun tönäisijä ja toinen henkilö menivät nostamaan naista ylös, tämä oli jo ehtinyt mennä elottomaksi.

Nainen saatiin elvytettyä ja hänet toimitettiin sairaalahoitoon, jossa hän kuitenkin kuoli kahden viikon kuluttua keuhkokuumeeseen.

Pirkanmaan käräjäoikeus oli 18.4.2023 antamassaan tuomiossa tuominnut 35-vuotiaan miehen pahoinpitelystä ja kuolemantuottamuksesta 6 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

Hovioikeus kovensi tuomiota ja tuomitsi miehen törkeästä pahoinpitelystä ja kuolemantuottamuksesta 1 vuoden 6 kuukauden ehdolliseen vankeuteen sekä sen ohessa 70 tunnin yhdyskuntapalveluun.

Näin hovioikeus perusteli

Hovioikeus totesi, että miehen menettelyssä ei ollut oikeudenkäynnissä riitaa, eikä hänen käyttämänsä väkivalta sinänsä ollut ollut voimakasta. Kuitenkin tönäisy aiheutti päihtyneelle uhrille hengenvaarallisen tilan. 

Hovioikeus otti teon törkeysarvostelussa huomioon uhrin voimakkaan humalatilan, avuttomuuden vedessä ja sen, ettei vastaaja ollut tiennyt tämän uimataidosta tai lammen syvyydestä.Naisen kuolemaan johtanut keuhkokuume oli kuitenkin kehittynyt vasta sairaalahoidossa useiden päivien kuluttua tapahtumasta, eikä sen aiheuttamista luettu vastaajan syyksi törkeänä kuolemantuottamuksena vaan kuolemantuottamuksena. 



Hovioikeus otti huomioon vastaajan toimet uhrin auttamiseksi ja katsoi kokonaisarvostelun perusteella, ettei vastaajan huolimattomuus kuoleman aiheuttamisessa ollut törkeää. Tältä osin hovioikeus ei siis muuttanut käräjäoikeuden ratkaisua.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

Lisää aiheesta:

Mies kuristi uhria ravintolassa, uhri kuoli päiviä myöhemmin – käräjäoikeus hylkäsi syytteen tapostaMies kuristettiin kuoliaaksi asuntoonsa Helsingissä – syylliseksi katsottiin myöhemmin kuollut nainen: "Mahdollista"Vanhus pahoinpideltiin raa'asti kotipihallaan, kuoli myöhemmin sairaalassa– tekijän tuomio lieveni hovioikeudessaMies yritti viiltää nukkuvalta puolisolta kurkun ja puukotti kuoliaaksi rappuun – tuomio lieveniMies ajoi autolla toista miestä päin Eurassa – jätti uhrin yöhön hälyttämättä apuaKonginkankaan turmassa aivovamman saanut autoilija aiheutti pyöräilijän kuoleman Töölössä – KKO: Rangaistusta ei syytä lieventää
RikosMänttä-VilppulaHovioikeus

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • 06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • Eilen06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • pe15:29
    Politiikka

    Totuuspuolueen Jaana Kavonius kiistää pakoilleensa oikeutta – "Olen pakoillut vain prosessia"

  • pe15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta