Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Michael Schumacher tarjosi managerilleen pähkähullua sopimusta – teki tästä muutenkin miljonäärin: "Ei välittänyt paskaakaan rahasta"

Michael Schumacherin ja Willi Weberin välit menivät poikki F1-tähden uran lopussa.
Michael Schumacherin ja Willi Weberin välit menivät poikki F1-tähden uran lopussa.
Julkaistu 20.09.2021 18:00
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Michael Schumacheria motivoi uransa alkuvaiheessa pelkkä ajaminen niin paljon, että hänen managerinsa Willi Weber olisi voinut hyötyä hänestä karmeita summia. Lopulta maltillisempikin yhteys teki molemmista osapuolista rikkaita.

LUE MYÖS: Michael Schumacherin poika Mick puhuu uutuusdokumentissa tunteikkaasti isästään: "Luopuisin kaikesta muusta sen takia"

Schumacherin managerina läpi tämän uran toiminut Willi Weber on ollut viime vuosina otsikoissa tähtikuljettajan vaimon Corinna Schumacherin kanssa kokemansa välirikon takia.

Corinna ei ole päästänyt ex-manageria tapaamaan vakavasti loukkaantunutta F1-legendaa. Weber on avautunut kohtelustaan useaan kertaan mediassa.

Nyt sveitsiläinen Blick-lehti on pyytänyt Weberiä muistelemaan historiaansa kaikkien aikojen formulakuskiksi nousseen Schumacherin kanssa. Tarina hakee hämmästyttävyydessä vertaistaan.

Schumi oli pilata tienestinsä sopimustarjouksellaan

Weber kertoo nähneensä Schumacherin ensi kertaa radalla Itävallassa vuonna 1987 kuskin ollessa 18-vuotias.

– Ystäväni sai minut kiinnittämään huomioni Michaeliin Salzburgringillä. Hän sanoi, että minun täytyy ehdottomasti katsoa tämän Formula Ford -kisa, Weber kertoo Blick-lehdelle.

– Hän voitti siihen aikaan kaikki kisat, mutta niin tekevät monet. En ollut siitä niin innoissani, mutta se, miten hän leikitteli auton kanssa, viehätti minua heti. Hän leikki autolla eikä toisin päin. Tiesin silloin: hän on oikea mies, vaikka en ollut koskaan nähnyt häntä edes ilman kypärää.

Weberille kerrottiin tässä kohtaa haastattelua urbaani legenda kaksikon välisestä ensimmäisestä sopimuksesta, jossa Schumacher olisi tarjonnut managerilleen muhkeaa 20 prosentin siivua ja pitänyt itse palkkioistaan vain 80 prosenttia. Weberin mukaan todellisuus oli jotain vielä paljon hurjempaa.

– Pitäisikö minun kertoa sinulla jotain? Ensiksi hän ehdotti minulle jopa sitä, että minä saisin 80 prosenttia ja hän vain 20. Se ei kuitenkaan olisi ollut laillista, Weber pamauttaa.

– Michael ei välittänyt siihen aikaan paskaakaan rahasta. Hän halusi vain kisata ja voittaa. Minä olin se mies, joka pystyi toteuttamaan sen.

Joka tapauksessa sopimus teki myös Weberistä upporikkaan, kun nuorukaisen ura lähti rakettimaiseen nousuun.

– Ajatukseni siihen aikaan oli, että poika saattaa päätyä F1-sarjan kärkikymmenikköön. Se olisi ollut saksalaiselta sensaatiomaista, Weber toteaa matalista odotuksista.

– Minä olen visionääri, mutta en olisi villeimmissä kuvitelmissanikaan odottanut, että hänestä tulisi jonain päivänä seitsenkertainen maailmanmestari.

Manageri käski hidastaan, jotta mestaruutta ei tulisi

Weber osasi katsoa suojattinsa uraa myös yhtä kautta pidemmälle. Schumacherilla oli tilaisuus voittaa Saksan Formula 3 -sarja heti ensimmäisellä kaudellaan 1989, mutta Weber suorastaan käski häntä hidastamaan vauhtiaan.

Taustalla oli sääntö, jonka mukaan mestarin olisi pitänyt siirtyä ylempään sarjaan, Formula 3000 -luokkaan. Sarjan epätasaisuus kuitenkin huoletti Weberiä, joten hän kehotti Schumacheria pysyttäytymään F3:ssa.

– Ensin halusimme hidastaa häntä salaa teknologian avulla, mutta minä puhuin aina suoraan Michaelille. Sanoin hänelle: ”Michael, jos voitat, se voi olla (urasi) loppu. Pyydän, aja vähän hitaammin”, Weber kertoo.

GettyImages-52725417

Suunnitelma toimi, pienen onnenkin avustuksella. Seuraavana vuonna Schumacher suorastaan dominoi F3-sarjaa. Hän voitti kauden 11 kisasta viisi, mutta koki päätöskisassa Hockenheimissa tappion yhden startin piipahduksen Saksaan tehneelle Mika Häkkiselle.

Kaksikko oli uudelleen vastakkain loppuvuoden 1990 klassikkokisassa Macaon GP:ssä, jossa Schumacher vei potin skandaalinkäryisellä kiilauksella. Saksalainen nousi F1-sarjaan kesken kauden 1991 ja teki välittömän vaikutuksen. Benetton nappasi hänet heti Jordanilla ajetun Belgian GP:n jälkeen.

Tie rikkauksiin oli auki niin Schumille kuin manageri Weberille.

Lisää aiheesta:

"Michael Schumacher nousee vielä" – ex-luottomies puhuu hätkähdyttävällä tavallaMichael Schumacherin satumainen debyyttikisa karahti kiville 30 vuotta sitten Spassa – kisainsinööri: "Se osoitti hänen kokemattomuutensa"Michael Schumacherin manageria syytettiin nuoren kuskin uran pilaamisesta – erikoinen uraratkaisu kuitenkin rakensi pohjan F1-legendan tarinalleNäkökulma: Kuva Michael Schumacherista tarkentunut F1-legendan poissa ollessa – uran häijyimmillekin tempuille ymmärtäjiä arkkivihollisten joukossaMichael Schumacherin tulokaskisasta alkoi järjetön kulissipeli – ”Minulla ei ollut pienintäkään kiinnostusta häntä kohtaan”Schumin skandaalimaisesta debyytistä 25 vuotta – taustalla vankilatuomio, valkoinen valhe ja sopimussota
F1Michael SchumacherUrheilu
Willi Weber toimi Michael Schumacherin managerina läpi tämän uran.Bongarts

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • Eilen11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • ti20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • ti10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa