Kiinan F1-osakilpailun alun mielenkiinto on renkaissa. Mercedes pääsi yllättämään Ferrarin aika-ajossa ja sillä voi olla ase voittoon.
Nico Rosberg ajoi aika-ajon toisessa osiossa pehmeällä rengassarjalla, kun kaikki muut ajoivat superpehmeällä. Kärkikymmenikön pitää startata kisaan sillä setillä, jolla he ajoivat toisen osion parhaan ajan.
MAINOS
Kiinan GP MTV Totalilla
Sunnuntai: Kiinan GP klo 8.55. Ennakkotunnelmat klo 07.30
Kaikki F1-ajojaksot suorana MTV Maxilla ja Katsomossa!
Perjantain harjoitusten perusteella superpehmeän ja pehmeän renkaan ero pitkissä vedoissa ei ole kovin suuri, mutta pehmeä kestää Kiinan rajulla radalla pidempään. Paalulta starttaavalla Rosbergilla on mahdollisuus rakentaa voitto pehmeiden renkaiden varaan.
– Sehän on se kysymys, että kauanko Nicon renkaat kestävät enemmän. Jos saa vaikka 4-5 kierrosta enemmän, niin se auttaa jo paljon, koska hän voi ajaa kärjessä karkuun ja porukka jää, eikä hän tule niin heräksti liikenteen keskelle. Hänellä on vähän mahdollisuuksia ajaa kärjessä karkuun, MTV Sportin asiantuntija Ossi Oikarinen sanoo.