Ferrari ei pitänyt siitä, mitä F1:n kansainvälisessä televisiolähetyksessä tapahtui sunnuntain Kiinan GP:n yhteydessä.
Ferrarin kuljettajat Lewis Hamilton ja Charles Leclerc vaihtoivat keskenään paikkoja kisan alkuvaiheilla, kun Leclerc jäi jumiin Hamiltonin taakse.
Hamilton havaitsi tämän, minkä myötä hän viestitti Ferrarin varikkomuurin suuntaan siitä, että hän on valmis vaihdokseen.
– Aion päästää Charlesin edelleni, koska olen vaikeuksissa, Hamilton ilmoitti talliradiossa.
Tätä viestiä ei kuitenkaan ajettu F1:n kansainvälisessä televisiolähetyksessä. Sen sijaan Ferrarin seuraava viesti ajettiin lähetyksessä, kun Hamiltonin uusi kisainsinööri Riccardo Adami viestitti, että vaihdos tehdään vielä samalla kierroksella.
Leclercille ilmoitettiin kierroksella 18, että Hamilton aikoo päästää hänet edelleen mutkassa 14. Hamilton ilmoitti kuitenkin, että hän tekee vaihdoksen siinä vaiheessa, kun Leclerc on hänen lähellään.
Kierroksella 20 Ferrari pyysi Hamiltonilta vaihdosta.
– Kerron kyllä, kun teemme sen, Hamilton viestitti, mistä heräsi ajatus siitä, että brittikuski ei olisi ollut tyytyväinen tallin ratkaisuun.

