Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mercedes-leiristä kovia syytöksiä F1-päättäjille: Red Bullia suosiva päätös runnottiin läpi hämärällä tavalla

Red Bullin pohjalevy on peräpäästään huomattavasti korkeammalla kuin Mercedeksellä.
Red Bullin pohjalevy on peräpäästään huomattavasti korkeammalla kuin Mercedeksellä.imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 06.04.2021 06:15
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Päätös F1-sarjan aerokonseptien muuttamisesta kaudelle 2021 tehtiin varsin pienessä piirissä ilman äänestystä, kertoo Aston Martinin tallipäällikkö Otmar Szafnauer. Koko prosessi on Mercedes-leirissä tuomittu vahvasti Red Bullia suosivaksi.

F1-sarjaa seitsemän vuoden ajan dominoinut Mercedes joutui tällä kaudella vaikeuksiin, kun Kansainvälinen autoliitto FIA päätti yksinkertaistaa ja kaventaa autojen pohjalevyjä alkavalle kaudelle.

Mestaritiimin auto oli suunniteltu kallistuskulmaltaan varsin matalaksi, kun taas Red Bull on perinteisesti tehnyt etu- ja takapään välille selvästi suuremman eron ajokorkeudessa. Reagoimiseen ei jäänyt autonsuunnittelijoilla aikaa.

Red Bull osoitti heti kauden ensimmäisessä aika-ajossa Bahrainissa, että se on ottanut suuren harppauksen eteenpäin. Myös kisavauhdissa Mercedes sai tehdä kaikki taktiset jipponsa tuodakseen Lewis Hamiltonin ennen Max Verstappenia maaliviivan yli.

– Ei ole mikään salaisuus, että sääntömuutos tehtiin, jotta meidät saataisiin aisoihin, Hamilton kommentoi jo lauantain aika-ajojen jälkeen Bahrainissa.

LUE MYÖS: Miksi ajokorkeuden muuttaminen kesken kauden on mahdotonta? C Moren Ossi Oikarinen kertoo

Hamiltonin äksyily on helposti tulkittavissa turhautuneeksi syyttelyksi. Muutoksen taustalla ollut päätöksentekoprosessi on kuitenkin viety läpi varsin epätavalliseen tyyliin.

Päätöksestä ei koskaan äänestetty

Mercedeksen asiakastiimeihin lukeutuvan Aston Martinin tallipäällikkö Otmar Szafnauer kertoo, että pohjalevyjä koskevan uudistuksen taustalla on selvästi ollut halu tasoittaa voimasuhteita kärjessä.

– Siitä päätöksestä ei missään vaiheessa äänestetty, Szafnauer kertoo saksalaisen Formel 1 -sivuston mukaan Sky Sportsin haastattelussa.

F1-sarja on tullut tunnetuksi vaivalloisesta päätöksenteostaan, sillä lyhyen aikavälin suunnitelmissa törmätään monesti tilanteeseen, jossa yksi talli voi asiakkaidensa tukemana torpata tarvittavan enemmistön syntymisen. Nyt tätä murhetta ei päässyt syntymään.

– Siitä käytiin vain pääsuunnittelijoiden alustava äänestys teknisen delegaation kokouksessa, Szafnauer paljastaa.

– Jopa yksi korkean kallistuskulman tiimeistä äänesti sitä vastaan. Joten siitä ei olisi tullut lähellekään yksimielistä päätöstä, hän tuomitsee.

LUE MYÖS: Lewis Hamilton tuittuili säännöistä – Toto Wolff vahvistaa talven aikana tapahtuneen muutoksen, joka selittää Mercedeksen ongelmia: "On nähtävissä tietty kaava"

Muutosta perusteltiin turvallisuussyillä

Szarnauerin mukaan asiasta keskusteltaessa Mercedes ja Aston Martin ilmaisivat huolensa siitä, miten muutos vaikuttaa voimasuhteisiin.

– En ole salaliittoteoreetikko, mutta tallit, jotka ajavat matalalla kallistuksella, kertoivat viime vuonna, että sillä tulee olemaan paljon suurempi vaikutus heihin kuin tiimeihin, joilla kallistuskulma on suurempi. Ja me olimme oikeassa, Szafnauer sanoo.

– Täytyy pitää mielessä, että vain kaksi tiimiä luottaa matalan ajokorkeuden konseptiin, hän viittaa Mercedekseen ja omaan talliinsa Aston Martiniin.

16.1.1001716603 (1)

FIA perusteli asian kiireellisyyttä turvallisuussyillä. Autoista oli otettava vauhtia pois, koska niiden ominaisuudet olivat tehneet kierrosajoista koko ajan nopeampia. Myös Pirelli oli ilmaissut huolensa autojen mutkanopeuksista, jotka alkoivat olla vaarallisia renkaille.

Szafnauerin epäilyksiä koko prosessin epämääräisyydestä lisää se, kuinka nopeasti rengasvalmistaja Pirelli oli valmis tekemään muutoksia tämän kauden kumeihinsa.

– En ole rengasekspertti. Tiedän, mitä Pirelli sanoi renkaista, mutta välittömästi päätöksenteon jälkeen Pirelli ilmoitti, että heiltä on myös tulossa uusi rengasmalli.

Lisää aiheesta:

Lewis Hamiltonin autosta tehty havainto loksautti suut auki – Red Bull varmana: "Tiedämme erittäin selvästi, mistä siinä on kyse"Uutta tietoa Mercedeksen F1-auton kiistellystä ominaisuudesta: Red Bullin yritys paljastui varsin epätoivoiseksiYllättävän F1-sääntömuutoksen tausta paljastui – Toto Wolff tunnusti Mercedeksen ”esittäneen tiedustelun” FIA:lleYllätyskäänne F1-kiistassa: Oikeustoimilla uhkaillut talli vetäytyi – kiusalliset paljastukset osoittivatkin kovat väitteet perättömiksi"Mercedeksen kädet on sidottu" – Red Bullin avaus F1-kauteen tuli sokkina, näin yllättävä muutos voimasuhteissa tapahtuiLewis Hamilton tuittuili säännöistä – Toto Wolff vahvistaa talven aikana tapahtuneen muutoksen, joka selittää Mercedeksen ongelmia: "On nähtävissä tietty kaava"
F1MercedesAston MartinRed BullUrheilu
Red Bullin pohjalevy on peräpäästään huomattavasti korkeammalla kuin Mercedeksellä.imago images/PanoramiC/ All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta

  • 10.9.09:01
    Alpine

    Täyskäännös: Autojätti sitoutunut F1-sarjaan