Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Marokossa burkat katoavat kaupoista – syinä turvallisuus ja kulttuuri

Burkia ei enää saa kaupata tai valmistaa Marokossa.
Burkia ei enää saa kaupata tai valmistaa Marokossa.Lehtikuva
Julkaistu 10.01.2017 15:19
Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Marokko on kieltänyt musliminaisille tarkoitetun, vartalon ja kasvot kokonaan peittävän burkan myynnin ja valmistuksen. Kielto astuu ilmeisesti voimaan lähes välittömästi.

Kielto koskee myös burkan valmistusta ja maahantuontia, ilmoittaa maan sisäministeriö tiedotusvälineiden mukaan. Toistaiseksi ei tiedetä, kielletäänkö myös sen käyttö. 

Vähittäis- ja tukkukauppiaille sekä räätäleille annettiin eilen 48 tuntia aikaa laittaa määräys käytäntöön, tai muuten heidän tuotteensa takavarikoidaan, kertoo Morocco World News (MWN). 

MWN:n mukaan sisäministeriön edustajat kävivät myyntipisteissä ilmoittamassa kauppiaille ja räätäleille asiasta. 

Kiellosta ei ole kerrottu näkyvästi julkisuudessa. Espanjalainen uutistoimisto Efe yritti eilen tavoittaa sisäministeriön edustajia, mutta ministeriöstä kieltäydyttiin kommentoimasta asiaa. 

Turvallisuus ja kulttuuri

Espanjalaisen ABC-lehden mukaan eräs kauppias sanoi kiellon syyksi turvallisuuden. Hänen mukaansa rikolliset ovat käyttäneet burkaa naamiona rikostensa tekemiseen. 

Efen tavoittamien marokkolaisten turvallisuuslähteiden mukaan kyse olisi myös kulttuurista. Burka ei ole kuulunut marokkolaiseen pukeutumisperinteeseen, vaan sitä on käytetty ja käytetään muun muassa Afganistanissa.

Kielto ei koske vain silmät näkyviin jättävää asustetta niqabia. 

Lisää aiheesta:

Burkakielto läpi kansanäänestyksessä: Kasvojen peittäminen kielletään SveitsissäHollannin "burkakielto" estää kasvojen peittämisen julkisissa tiloissa – sairaaloissa aiotaan hoitaa ihmisiä pukeutumisesta huolimattaUskonnolliset symbolit kielletään julkisen alan työntekijöiltä Genevessä – lakitekstistä tehty jo kaksi valitustaRanska kumosi kohutun burkinikiellon yhdessä kunnassa – kokovartalouimapuvut ovat suosittuja muslimien keskuudessaRanskan burkinikiellot ovat herättäneet pahennusta – "Eivät sovi Ranskan arvoihin"Nettiyrittäjä maksaa burkaa pitävien naisten sakot : ”Kyse on uskonnonvapaudesta”
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 06:51
    Ulkomaat

    Trump vaatii New York Timesilta 15 miljardia: "Minua on herjattu vapaasti aivan liian kauan"

  • 06:19
    Alexander Stubb

    Susijengifanituksesta takaisin asiaan ja maanpuolustuksen haasteisiin – Stubb Latviaan

  • 06:09
    Donald Trump

    Trumpille "ennennäkemätön kunnianosoitus": Kuninkaallisen loiston spektaakkeli ja mielenosoitusten rypäs

  • 05:57
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump toteuttaa uhkauksensa uudelle demokraattikaupungille

  • 05:45
    Donald Trump

    Trump: Käskin iskun "Venezuelan huumeterroristien" alukseen, kolme kuoli – Venezuela aikoo puolustautua täysimittaisesti