Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Marisa teki koronatestin lennolla – päätyi vessaan karanteeniin

Marisa kuvasi kokemastaan TikTok-videon.
Marisa kuvasi kokemastaan TikTok-videon. Kuva CNN
Julkaistu 03.01.2022 09:45

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Marisa päätyi karanteeniin lentokoneen vessaan alettuaan kärsiä koronaoireista kesken matkan.

Marisa Fotieo vietti lentomatkan wc-karanteenissa saatuaan positiivisen koronatestituloksen. Chicagosta Sveitsiin matkalla ollut Marisa sai positiivisen tuloksen kesken lennon.

– Nousimme lennolle.  Oli mennyt tunti tai puolitoista, kun yllättäen kurkkuni tuli todella kipeäksi, Marisa kuvailee.

– Päätin tehdä testin, jotta oma oloni paranisi, ja se näyttikin välittömästi positiivista tulosta.

Lue myös: Brittipubiin vaeltanut joukko jäi päiviksi jumiin: "Rehellisyyden nimissä suurin huoli taisi olla..."

Lentoemäntä ei keksinyt muuta – kehotti siirtymään vessaan

Marisa kertoi heti tilanteesta perheelleen ja koneen henkilökunnalle, joka alkoi pohtia, missä Marisan kannattaisi istua. Henkilökunta päätyi asettamaan Marisan "karanteeniin" koneen vessaan.

– Lento oli täynnä. Lentoemäntä yritti siirrellä ihmisiä, jotta minulle voitaisiin rajata oma alue, jolla olla loppulennon ajan karanteenissa itsekseni. Se ei kuitenkaan onnistunut, ihmisiä oli liikaa, Marisa kuvaili.

– Ja heidän täytyi tarjoilla ateriat ja juomatkin, joten hän kysyi minulta, sopisiko minulle matkustaa vessassa. Suostuin. Olen varma, että jos olisin kieltäytynyt, olisin saanut luvan palata paikalleni, mutta minua hermostutti. Koneessa oli niin paljon ihmisiä, myös seitsemänkymppinen isäni.

Lue myös: Suositusta leffasta tuttu lomaidea villitsi somessa – tällä majoitusniksillä voi säästää rahaa: "Minulle tulvi vastauksia"

Marisa kuvasi vessassa TikTok-videon, joka keräsi miljoonayleisön. Katso naisen kokemus yllä olevalta videolta!

Koneen laskeuduttua Islantiin Marisa vietti karanteenissa kymmenen päivää. Karanteenin päätyttyä hän pääsi jatkamaan matkaansa ja lomaansa.

Lue myös: Nainen joutui lennolla lentoemäntien silmätikuksia pukeutumisensa takia – poliisit odottivat määränpäässä

Lue myös: Tiesitkö tästä ominaisuudesta? Finnair vinkkaa, miten saat nukutuksi lentokoneessa

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähde: CNN

Lisää aiheesta:

Brittiporukka kylvi kaaosta lentomatkalla: tequilaa, häiriköintiä ja pidätysLentomatkustaja unohti matkalaukkunsa ja sai raivokohtauksen – käännytti koneen takaisin lähtöportille ThaimaassaJessica otti omat eväät lentokoneeseen, mutta ei muistanutkaan syödä – patongille tuli hintaa lähes 1 800 euroaPariskunta luuli lentäneensä Kööpenhaminaan, mutta "bonjour" paljasti totuudenSokkotreffit, joita moni ei haluaisi kokea: Kiinalaisnainen jäi päiviksi jumiin treffikumppaninsa kotiinBob joutui tekemään lentomatkan – olikin ainoa ihminen koneessa: "Vähän kiusallista, jos hän haluaisi liittyä kymppikerhoon"
LentäminenMatkailuKoronavirusLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lentäminen
  • 14.9.14:51
    Finnair

    Finnairin lento palasi Helsinkiin kahdesti teknisen vian vuoksi – kuuden tunnin viivästys

  • 11.9.17:31
    Latvia

    Latvia sulkee ilmatilan itärajallaan

  • 10.9.17:50
    Ukrainan sota

    Suomalaismatkustajat eivät Puolan tilannetta hätkähtäneet, mutta tulevaisuus jännittää: "Riippuu, mitä Venäjä päättää tehdä"

  • 9.9.21:01
    Qatar

    Suomen Dohan-suurlähettiläs: Valitettavaa että rauhanvälittäjä joutui iskun kohteeksi

  • 8.9.22:37
    Iso-Britannia

    Heathrow'n lentokentän illalla evakuoitu lähtöselvitysalue on avattu