Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Marimekon muotinäytös kerää kehuja maailmalla: New Yorkin muotiviikkojen miellyttävin mallisto!

Getty Images
Julkaistu 13.09.2012 14:17(Päivitetty 13.09.2012 15:01)

Marimekon ensiesiintyminen New Yorkin muotiviikoilla on herättänyt paljon keskustelua ulkomailla. Parhaimmillaan Marimekon syysuutuuksia esitellyttä mallistoa on kehuttu New Yorkin muotiviikkojen miellyttävimmäksi mallistoksi.

Oli selvää, että vahvana suomalaisena brändinä tunnettu Marimekko on odotettu debytoija New Yorkin muotiviikkojen näytöslavoilla, sillä useat tähdet maailmalla ovat näyttäytyneet vuosien saatossa Marimekkoa yllään. Marimekon uutuuksien saavuttama huomio on kuitenkin noussut yllättäviin mittasuhteisiin.

Marimekon näytös New Yorkin muotiviikoilla on mainittu useissa suosituissa nettijulkaisuissa. Marimekko on kerännytkin valtavasti kehuja värikkäästä ensiesiintymisestään.

– Odotimme kiinnostuneina suomalaisen Marimekon näyttäytymistä New Yorkissa ensimmäistä kertaa. Mallisto osoittautuikin yhdeksi viikon miellyttävimmistä. Mukavia vaatteita yksinkertaisin leikkauksin, arvostetun brittilehti Telegraphin muotiasiantuntijat kirjoittavat.

Arvostetun brittien Elle-muotijulkaisun sivuilla julkaistiin kattava galleria Marimekon näytöksestä. Sivustolla on tapana esitellä muotiviikkojen parhaita paloja näyttävinä gallerioina ja mukana ovat tietysti tavallisesti kaikki arvostetuimpien muotitalojen uusimmat luomukset.

Brittiläinen Daily Mail -lehti uutisoi France24-sivuston tapaan Marimekon näytöksessä käyttämistä mallilegendoista. Etenkin 81-vuotias huippumalli Carmen Dell'Orefice on saanut osaanut osakseen paljon huomiota, sillä hän asteli Marimekon näytöslavalla esitellen syksyn uutuuksia.

Lue myös:

Tykkää AVAsta Facebookissa!

AVA

Lähteet: Elle, Telegraph, France24, Daily Mail

Kuvat: Getty Images

Lisää aiheesta:

Mitä kuoleva pohtii viimeisinä hetkinään? Terhokodin johtaja kertooErikoinen suolakurkku hämmensi suorassa lähetyksessä – mikä on suolakurkun ja maustekurkun ero?Tutkijoilta tyrmäys huipputarkalle 8K-televisiolle: Ei välttämättä tarjoa yhtään lisää terävyyttä – tässä syySuoraan töistä pikkujouluihin? Näin loihdit arkiasusta hetkessä juhlavammanLisää vireyttä syksyyn: Helppo teko voi piristää mieltäHelsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:52
    Kuolema

    Mitä kuoleva pohtii viimeisinä hetkinään? Terhokodin johtaja kertoo

  • 17:44
    Ruoka

    Erikoinen suolakurkku hämmensi suorassa lähetyksessä – mikä on suolakurkun ja maustekurkun ero?

  • 15:50
    Teknologia

    Tutkijoilta tyrmäys huipputarkalle 8K-televisiolle: Ei välttämättä tarjoa yhtään lisää terävyyttä – tässä syy

  • 14:15
    Kauneus ja tyyli

    Suoraan töistä pikkujouluihin? Näin loihdit arkiasusta hetkessä juhlavamman

  • 11:38
    Terveys ja hyvinvointi

    Lisää vireyttä syksyyn: Helppo teko voi piristää mieltä