Eihän se mitään kaunista kiekkoa enää pitkän illan lopuksi ollut. HIFK:n avausmaalin tehnyt Juha Jääskä totesi tiistain maratonottelun ottelun jälkeen tosiasian, joka oli lopputuleman kannalta kuitenkin täysin triviaali. HIFK puhalsi 2–1-jatkoerävoitolla hiipuneeseen nuotioonsa hiilloksen, jonka kestävyyttä testataan seuraavaksi torstaina Lahdessa.
Neljäs puolivälierä ja SM-liigan historian seitsemänneksi pisin ottelu ratkesi kolmannessa jatkoerässä ajassa 104.25 Kristian Vesalaisen pudotuspelien ensimmäisellä maalilla.
– Vikaan jatkoerään kun lähdettiin, alkoi olla vähän sellainen, että voitaisiin lähteä jo himaan, helpottunut Jääskä hymyili ottelun jälkeen.
Hyökkääjän mukaan aavistuksen aiempaa passiivisemmin tiistaina esiintynyt kotijoukkue oli parempi kuin ottelusarjan kolmessa ensimmäisessä kohtaamisessa.
– Olemme tehneet aiemmissa otteluissa paljon hommia, mutta olemme myös ahnehtineet ja tehneet vähän liikaa. Pelicans on hyvä joukkue avaamaan peliä, ja me olemme joutuneet luistelemaan päätyyn ja sitten takaisin omiin. Siinä ei ole ollut sitten hirveästi virtaa enää hyökätä. Tänään pelattiin enemmän träppiä ja saimme pidettyä ottelun paremmin kontrollissa.
– Aikamoista miekkailuahan tuo oli. Kyllähän yleisökin olisi varmasti lähtenyt himaan, jos ei olisi ollut näin isot asiat kyseessä.


