Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maailman ruokaohjelma varoittaa ennennäkemättömästä nälänhädästä – "Nämä eivät ole numeroita, nämä ovat ihmisiä"

0:49Lasten nälänhätä Jemenissä lisääntynyt – Aliravitsemus osassa maata suurempaa kuin koskaan aiemminKatso video: Lasten nälänhätä Jemenissä on lisääntynyt – viime vuonna aliravitsemus oli osassa maata suurempaa kuin koskaan
Julkaistu 30.06.2021 17:18

MTV UUTISET – STT

Kymmenissä maailman maissa ihmisiä uhkaa ennennäkemätön nälänhätä, jos elintarvikepulaan ei puututa, varoitti YK:n alaisen Maailman ruokaohjelman WFP:n pääjohtaja David Beasley G20-maiden humanitaarista apua koskeneessa tapahtumassa keskiviikkona.

WFP vetoaa 6 miljardin dollarin (yli 5 miljardin euron) avun saamiseksi 41 miljoonalle ihmiselle, jotka ovat nälänhädän partaalla yli 40 maassa.

Nälänhädän kaltaisissa oloissa elää ihmisiä jo Etiopiassa, Madagaskarilla, Etelä-Sudanissa ja Jemenissä.

Erityisenä huolenaiheena on tilanne Burkina Fasossa ja Nigeriassa.

–  Nämä eivät ole vain numeroita, nämä eivät ole vain tilastoja, nämä ovat ihmisiä, joilla on todelliset nimet, todelliset elämät. Ihmisiä, jotka ovat hauraita ja jotka ovat nälkiintymisen partaalla, Beasley sanoi.

Jos apua ei hädänalaisille anneta 6–9 kuukauden kuluessa, seurauksena voi hänen mukaansa olla ennennäkemätön nälänhätä, valtioiden epävakaus ja suuri muuttoliike.

Lisää aiheesta:

Järjestö: Yli kaksi kolmasosaa Sudanin itäosiin paenneista perheistä ei saa riittävästi ruokaaAfrikan kriisi on unohdettu tyystin – sadat miljoonat ihmiset näkevät nälkää: "Tilanne on akuutti ja siihen pitäisi reagoida"YK:n järjestö: Akuutin nälänhädän uhkaamien ihmisten määrä kasvanut maailmassa nopeasti, Syyriassa yli 12 miljoonaa nälkäkuoleman partaallaKoronapandemian takia yli 19 miljoonaa ihmistä uhkaa nälänhätäLevottomassa Burkina Fasossa yli miljoona ihmistä on humanitaarisen avun tarpeessa – jihadistit ja aliravitsemus uhkaavatYK: Maailmalla edessään suurin humanitaarinen kriisi yli 70 vuoteen
NälänhätäBurkina FasoNigeriaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nälänhätä
  • 31.8.18:33
    Gaza

    Pikkutyttö suunnitteli omia hautajaisiaan – katso Gazaan pyrkivän Game of Thrones -tähden riipaiseva kertomus

  • 28.8.15:22
    Gaza

    YK:n ruokajohtaja: Gaza on murtumispisteessä – nääntyneitä lapsia ei enää tunnista

  • 25.8.22:05
    Gaza

    Husin Petäjä: Uudella lastensairaalalla on valmius ottaa hoitoon lapsia Gazasta

  • 24.8.13:51
    Gaza

    Pääministeri Orpo Ylelle: Suomi selvittää palestiinalaisten lasten tuomista hoitoon Suomeen

  • 23.8.18:43
    Gaza

    Gazan terveysministeriö: Useita kuollut aliravitsemukseen vuorokauden aikana