Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lvivin pormestari: Kaupungin pakolaistilanne on äärirajoilla

2:55MTV Uutisten toimittaja raportoi ajantasaiset tiedot LvivistäKatso MTV Uutisten toimittajan Niko Nurmisen raportti paikan päältä. 
Julkaistu 07.03.2022 19:49

MTV UUTISET – STT

Lvivin kaupunki Ukrainan länsiosassa on saavuttanut kapasiteettinsa rajat maansisäisten pakolaisten auttamisessa, sanoi kaupungin pormestari Andri Sadovyi maanantaina. Sadovyin kommenteista uutisoi muun muassa Britannian yleisradioyhtiö BBC.

Puolan rajan lähellä sijaitsevaan Lviviin on paennut ihmisiä ympäri Ukrainaa. Pormestarin mukaan kaupungissa majoittuu tällä hetkellä noin 200  000 pakolaista, ja rautatieaseman läpi kulkee joka päivä noin 50  000 ihmistä.

Sadovyi vetosi kansainvälisiin humanitaarisiin järjestöihin lisäavun saamiseksi. Hänen mukaansa kaupunkiin odotetaan saapuvan yhä lisää pakolaisia.

Lvivin hallinnosta kerrottiin maanantaina aamulla BBC:lle, että kaupungin järjestämät väliaikaiset sänkypaikat ovat täynnä. Kaupunginvaltuuston jäsen Viktoria Khrystenko pyysi paikallisia yrityksiä avaamaan liiketilojaan ja varastojaan ihmisten majoittamiseksi.

YK:n pakolaisjärjestön UNHCR:n mukaan Ukrainasta on Venäjän hyökkäyksen jälkeen paennut ulkomaille yli 1,7 miljoonaa ihmistä. Heistä yli miljoona on suunnannut Puolaan, kertoivat puolalaiset rajaviranomaiset sunnuntaina.

Ukrainassa on asukkaita yhteensä vajaat 44 miljoonaa. UNHCR on arvioinut, että Venäjän hyökkäys voisi ajaa jopa viisi miljoonaa heistä pakolaisiksi.

EU:n ulkosuhteita johtava Josep Borrell puolestaan sanoi maanantaina, että pakolaisia voisi olla jopa viisi miljoonaa, jos kaupunkien pommitus jatkuu. Borrell sanoi, että Euroopan maiden pitäisi valmistautua vapauttamaan varoja pakolaisten auttamiseen.

MTV Uutisten toimittaja Niko Nurminen arvioi tänään, että mikäli pelkästään Puolaan pakenee 100 000 ihmistä päivässä, niin väenpaljous, joka Ukrainasta tällä hetkellä pakenee, on historiallinen.

Lisää aiheesta:

BBC: Mariupolin pormestarin mukaan kaupungin asukkaita on lähetetty VenäjälleLähes neljäsosa Ukrainan väestöstä paennut Venäjän hyökkäystä – Unicef: 1,5 miljoonaa ulkomaille paenneista on lapsiaZelenskyi: Sodassa kuollut 97 lastaPunainen Risti: Mariupolin tilanne on riipaiseva – "Ihmiset ovat alkaneet käydä toistensa kimppuun ruuan takia"Sumyn kaupungin evakuointi on alkanut – Ukrainan varapääministeri vetoaa Venäjään humanitaaristen käytävien avaamiseen myös muista kaupungeistaVenäjä valtasi psykiatrisen sairaalan Kiovassa – 670 potilasta jäi jumiin, vesi ja lääkkeet vähissä
Ukrainan sotaPakolaisetUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • 12:33
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • 12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä

  • 09:58
    Donald Trump

    Rubio: Trump todennäköisesti tapaa Ukrainan Zelenskyin ensi viikolla

  • Eilen14:48
    Venäjä

    Putinin kuvan päälle virtsattiin – Pussy Riotin jäsenille yli 10 vuoden vankeusrangaistukset