Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Luksusbrändit suuntaavat sähköautomarkkinoille – tässä Bentleyn herkuttelua Genevestä

Julkaistu 14.03.2017 11:15

Geneven autonäyttelyn yksi mielenkiintoisimmasta konsepteista oli Bentleyn esittelemä EXP 12 Speed ​​6e. Erityisen mielenkiintoisen autosta teki sen nostalginen ulkonäkö yhdistettynä moderniin teknologiaan.

Kyseessä on korkean suorituskyvyn täyssähköinen voimansiirto ja sen tarjoama lähes 500 kilometrin toimintasäde. Konseptilla tavoitellaan luksusautoluokan siirtymistä kohti sähköistymistä ja esitellään samalla siihen liittyviä suunnitelmia.

Galleria

Sähkömoottorin mahdollistama suorituskyky ei suinkaan riitä Bentleylle, vaan visioita esitellään myös ensiluokkaiseen matkantekoon. Suunnitelmissa on kunnianhimoisesti lataaminen nopealla induktiotekniikalla.

Konseptiauton tehtävä on myös kerätä yleisön ja asiakkaiden palautetta ja muovata Bentleyn tulevaisuuden strategiaa. Lisäksi se esittelee Bentleyn tulevaa muotoilun suuntaa.

Bentley oli rakentanut messuille myös oman myymälän.

Tulevaisuuden luksus näyttää kuparisomisteiselta, urheilullisen lihaksikkaalta ja siinä on lentokonemaisia yksityiskohtia. Keulaa hallitsee maskissa oleva 3D-tekniikkaa edustava 6e-logo, joka hohtaa valkoisena auton ollessa käynnissä. Tarkkaan harkittua muotoilua ei ole haluttu rikkoa edes latausportin luukulla, vaan sekin on sijoitettu hienovaraisesti takarekisterikilven taakse.

Askeleen kohti sähköautojen tuotantoa Bentley tulee ottamaan vuonna 2018.

Kuvat: Mikko Autio ja Geneva Motor Show

Lisää aiheesta:

Mersuko muka pappa-auto? Tämän myötä voit unohtaa moiset puheet: Alla 24-tuumaiset vanteet ja keulilla 940 lediä, sähköllä päästään 700 kmVolkswagenin sähkömalliston lippulaivan aikataulu ja kantama varmistuivatNissan esitteli Tokiossa täyssähköisen crossoverin – tässä on raju konsepti Nissan IMxMercedes-Benz esitteli viistoperäisen sähköautokonseptinsaHyundai laajentaa SUV-mallistoaan – seuraavaksi esittelyssä uusi kompakti KonaSkoda lähtee mukaan sähköautomarkkinoille
BentleyAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Bentley
  • 12.10.202211:02
    Autot

    Kriisiviestinnän oppikirjaesimerkki: Kun tuhansia autoja upposi valtameren syvyyksiin, joutui brittivalmistaja kovan paikan eteen

  • 22.05.202213:58
    Sähköautot

    Nollasta sataan 1,5 sekunnissa: Bentleyn ensimmäiseen sähköautoon jopa 1 400 hevosvoimaa

  • 22.12.202118:33
    Autot

    Jos jouluna ei ole lunta, saattaa pukki tulla esimerkiksi tällä Bentleyn erikoismallilla

  • 03.10.202113:57
    Autot

    Rutiköyhä valtio myöntää: Lähes 300 ökyauton ostaminen yhtä tilaisuutta varten oli "kamala virhe" – vain kaksi on saatu myytyä

  • 16.04.202106:27
    Autot

    Osalle autovalmistajista pandemia on ollut kuin lottovoitto: "Kyse ei ole lama-aikojen käyttäytymisestä, pikemminkin sodan jälkeisestä nousukaudesta"