Presidentti Joe Biden on saapunut kaupungissa sijaitsevaan sairaalaan, koska hänen lapsenlapsensa on määrä synnyttää keisarinleikkauksella.
Yhdysvalloissa ainakin viisi ihmistä on kuollut Los Angelesissa ja sen ympäristössä riehuvien maastopalojen vuoksi, kertovat paikalliset viranomaiset. Kuolonuhrien määrä on noussut aiemmin kerrotusta kahdesta.
Isoimpia paloja ei viranomaisten mukaan ole saatu ollenkaan hallintaan.
– Rukoilen, ettemme löytäisi enempää (kuolonuhreja), mutta en usko, että asia on näin, Los Angelesin piirikunnan seriffi Robert Luna sanoi radiokanava KNX:lle.
Los Angelesin palopäällikkö Anthony Marronen mukaan pelastajilla on vaikeuksia saada nopeasti laajalle levinneet palot hallintaan.
– Teemme parhaamme. Mutta meillä ei ole tarpeeksi palohenkilöstöä Los Angelesin piirikunnassa tämän hoitamiseksi, hän sanoi.
Uutistoimisto AFP:n mukaan noin 70 000 ihmiselle on annettu maastopalojen vuoksi evakuointikäsky. Uutiskanava CNN arvioi sen sijaan myöhään keskiviikkona Suomen aikaa, että evakuointimääräyksen alaisena olisi ollut tuolloin yli 150 000 ihmistä.
Myös esimerkiksi Yhdysvaltain varapresidentti Kamala Harrisin koti on evakuointimääräyksen alaisena, kertoo hänen erityisavustajansa viestipalvelu X:ssä. Avustajan mukaan kukaan ei kuitenkaan ollut talossa paikalla, kun alueen evakuoinnista annettiin määräys.
Voimakkaat tuulet levittävät lieskoja
Palot ovat levinneet yhteensä yli kymmenentuhannen hehtaarin alueelle.
