Lionel Messin ja Luis Suarezin tähdittämä Inter Miami nappasi MLS:n runkosarjan päätöskierroksella 6–2-murskavoiton New England Revolutionista ja teki samalla MLS:n runkosarjan piste-ennätyksen.
Suarez viimeisteli ottelussa kaksi maalia, ja vaihtopenkiltä kentälle tullut Messi tykitti viikon toisen hattutemppunsa. Messi teki kolme maalia myös Argentiinan MM-karsintaottelussa Boliviaa vastaan.
Tällä kertaa maalien välissä kului vain 11 minuuttia. Kyseessä oli myös hänen ensimmäinen hattutemppunsa MLS:ssä.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
LUE MYÖS: Kylian Mbappé jysäytti kohun keskellä
Miami nousi 74 sarjapisteeseen ja nappasi piste-ennätyksen juuri New Englandilta. Revolution ylsi 73 pisteeseen kaudella 2021. Suarez ja Messi nostivat kauden maalimääränsä puolestaan 20:een. Messi ylsi 20 maaliin 19 ottelussa, Suarez 27 ottelussa.
Suomalaispelaaja Robert Taylor oli Miamin avauskokoonpanossa alustamassa Suarezin tekemää avausmaalia. Taylor otettiin vaihtoon toisen puoliajan alussa.
Miami kohtaa neljännesvälierissä Lassi Lappalaisen edustaman Montrealin tai Atlanta Unitedin, jotka kohtaavat villi kortti -kierroksella. Itälohkossa suomalaisväriä pudotuspeleihin tuo myös Charlotten . Lohkon viidennen sijan ottaneen Charlotten pudotuspelivastustaja on Orlando City.
