Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lintuinfluenssan leviämisen estovyöhyke lakkautetaan

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 08.11.2023 05:26

MTV UUTISET – STT

Turkistiloilla taudin torjuntatoimenpiteet jatkuvat edelleen.

Lintuinfluenssan tartuntavyöhyke lakkautetaan tänään. Samalla puretaan vyöhykkeellä voimassa olleet tautisuojausmääräykset, kertoo Ruokavirasto.

Tartuntavyöhyke perustettiin kesällä lintuinfluenssan leviämisen estämiseksi, mutta enää sille ei Ruokaviraston arvion mukaan ole tarvetta.

Lakkauttamista puoltaa Ruokaviraston mukaan luonnonlintujen tautitilanteen laantuminen sekä se, että luonnonvaraisten lintujen lukumäärä on syysmuuton myötä merkittävästi vähentynyt. Myös lintuinfluenssan asiantuntijaryhmä on suositellut tartuntavyöhykkeen lakkauttamista.

Lintuinfluenssaepidemian alettua luonnonvaraisissa linnuissa on varmistettu Ruokaviraston mukaan kaikkiaan 33 tartuntatapausta. Lisäksi tautia on löytynyt 31 turkistarhalta.

Turkistiloilla taudin torjuntatoimenpiteet jatkuvat edelleen. Ruokavirasto on määrännyt kaikki minkit, ketut ja supikoirat lopetettavaksi niillä turkistarhoilla, joilla on todettu lintuinfluenssaa.

Ruokavirasto perusti heinäkuussa eläintautilain nojalla lintuinfluenssan torjumisen tartuntavyöhykkeen, jota laajennettiin myöhemmin. Tartuntavyöhyke on kattanut Varsinais-Suomen, Satakunnan, Etelä-Pohjanmaan, Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan, Uudenmaan, Kanta-Hämeen, Pirkanmaan ja Päijät-Hämeen maakunnat.

Lue myös: Tämä on turkistarhojen lintuinfluenssatilanne nyt

Osa turkistarhaajista toivoo lopettamiskorvauksia

Influenssarintamalla on vielä rauhallista – turkistarhoilla työskenteleviä suositellaan ottamaan influenssarokotus

Lisää aiheesta:

Kahdelta minkkitarhalta löydetty lintuinfluenssaaTarhatuilta minkeiltä löytyi lintuinfluenssatartunta Alavieskassa – ensimmäinen tapaus Pohjois-PohjanmaallaRuokavirasto laajentaa siipikarjan ulkonapitokieltoa lintuinfluenssan takiaRuokavirasto perustaa tartuntavyöhykkeen lintuinfluenssan torjumiseksi, astuu voimaan välittömästi – kattaa nämä maakunnatRuokavirasto valmistautuu lintuinfluenssan torjuntaan turkistarhoillaLintuinfluenssa levisi luonnonvaraisista linnuista siipikarjaan Suomessa ensimmäistä kertaa: Kaikki tarhan tuhat fasaania saivat odotetun lopetuspäätöksen
LintuinfluenssaSairaudet ja tauditTurkistarhausKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lintuinfluenssa
  • 3.5.16:34
    Linnut

    Lintuinfluenssatapauksia enemmän kuin viime vuonna – näissä tilanteissa ota yhteys viranomaiseen

  • 28.4.17:32
    Luonto ja eläimet

    Tuusulasta loukkaantuneena löytyneessä valkoposkihanhessa lintuinfluenssaa

  • 5.2.19:25
    Yhdysvallat

    Yhdysvalloissa suuri munaryöstö

  • 7.1.05:29
    Sairaudet ja taudit

    Ihminen kuollut lintuinfluenssaan Yhdysvalloissa

  • 20.09.202407:25
    Luonto ja eläimet

    USU: Suomessa todettu tänä vuonna vain yksi luonnonvaraisten lintujen lintuinfluenssatapaus