Mercedeksen brittikuljettaja Lewis Hamilton on ollut viime viikkojen aikana esillä rasismin vastaisessa taistelussa. Hamilton oli isossa roolissa, kun F1-kuskit tekivät näyttävän eleen Itävallan GP:n alla. Nyt Hamilton paljasti, että hän kaavaili radikaalia elettä jo yhteen viime kauden kisaan.
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Steiermarkin GP Itävallassa suorana 10.-12.7.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55, 2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Steiermarkin GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Viime sunnuntaina useat F1-kuskit polvistuivat Itävallan GP:n lähdön alla, osoittaessaan tukensa rasismin vastaiselle taistelulle. Tuolloin huomion varasti se, miten osa kuskeista päätti jäädä seisomaan eleen aikana.
F1-sarjan hallitseva maailmanmestari Lewis Hamilton kertoi toisen Itävallan kisan alla siitä, miten hän kaavaili näyttävää temppua jo viime kauden Yhdysvaltojen kilpailuun.
Hamiltonin mukaan hän maalautti ajokypäräänsä ex-NFL-tähden Colin Kaepernickin kuvan. Kaepernick nostatti valtavan kohun vuonna 2016 Yhdysvalloissa, kun hän polvistui maan kansallislaulun aikana protestoidessaan maassa vellovaa poliisiväkivaltaa ja rasismia kohtaan.