Leijonien uuden NHL-miehen paikka selvisi – kritisoitu osasto uuteen uskoon

0:58imgLeijonien Mikael Pyyhtiä avaa vahvuuksiaan: "Pystyn täydentämään kaikkia ketjuja"
Julkaistu 19.05.2025 12:15
Toimittajan kuva

Ilari Savonen, Tukholma

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Leijonien uusi NHL-vahvistus Mikael Pyyhtiä (Columbus Blue Jackets) tekee miesten MM-kisadebyyttinsä tänään maanantaina, kun Suomi kohtaa MM-kisoissa Kanadan. Pyyhtiä ottaa paikkansa Leijonien kolmosketjun laidalta.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 9.–25.5.2025

Suomi–Kanada maanantaina klo 21.20. Lähetys käyntiin MTV Katsomossa jo klo 20.30.

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

Pyyhtiä, 23, liittyi Leijonien mukaan sen jälkeen, kun hyökkääjä Mikael Ruohomaa loukkaantui Slovenia-ottelussa. Pyyhtiä saapui sunnuntaina Tukholmaan, minkä jälkeen hän oli mukana Suomen vapaaehtoisilla jäillä.

Pyyhtiä viilettää illan Kanada-ottelussa samassa ketjussa Jan-Mikael Järvisen ja Eemil Erholtzin kanssa.

Suomen aamujäiltä puuttui puolustaja Robin Salo, joka koki kovia jo aiemmin MM-turnauksen aikana. Salo jätti lauantain Latvia-pelin jo avauserässä kesken.

Leijonien maalilla aloittaa Juuse Saros.

Leijonien ketjut Kanadaa vastaan:

Hyökkäysketjut:
20 Eeli Tolvanen – 91 Juho Lammikko – 86 Teuvo Teräväinen (A)
21 Patrik Puistola – 61 Juuso Pärssinen – 15 Lenni Hämeenaho
27 Mikael Pyyhtiä – 41 Jan-Mikael Järvinen – 47 Eemil Erholtz
82 Harri Pesonen – 24 Hannes Björninen (A) – 19 Waltteri Merelä
13. hyökkääjä 29 Ahti Oksanen

Pakkiparit:
4 Mikko Lehtonen (C) – 18 Vili Saarijärvi
37 Atro Leppänen – 23 Nikolas Matinpalo
62 Jesper Mattila – 50 Mikael Seppälä
2 Rasmus Rissanen

Maalilla:
74 Juuse Saros (33 Emil Larmi)

Suomen valmennusjohto tekee muutoksia myös Leijonien kritisoituun ylivoimaan, mikä on tökkinyt turnauksen aikana. Patrik Puistola nostetaan nyt muun muassa Teuvo Teräväisen ja Eeli Tolvasen rinnalle ykkösylivoimavitjaan. Lenni Hämeenaho sen sijaan palaa Leijonien kakkosylivoimaketjuun.

YV1:
Lammikko
Teräväinen – Puistola – Tolvanen
Lehtonen

YV2:
Pesonen
Hämeenaho – Erholtz – Järvinen
Saarijärvi

IMG_20250519_112417Leijonat harjoittelemassa ylivoimaa maanantain aamujäillä.MTV

Leijonien ja Kanadan mittelö lähtee liikkeelle Suomen aikaan kello 21.20. Ottelu on nähtävillä MTV Katsomosta ja MTV3-kanavalta.

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko