Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko
Matti Raivio/All Over Press

Leijonapakki makasi viikkoja sohvalla koronan kourissa kohtalokkaan EHT-turnauksen jälkeen – kertoo nyt toipumisesta ja paluusta SM-liigapeleihin: "Kaikenlaisia ajatuksia pyöri mielessä"

Julkaistu 09.04.2021 12:41
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

@MarkoLeppnen

Tapparan puolustaja Valtteri Kemiläinen sairastui Ruotsin EHT-turnauksessa koronaan, ja hän on ollut kaksi kuukautta sivussa. Nyt kaikki näyttää paremmalta, ja huippupuolustaja on taas pelikunnossa. Kemiläinen avautui MTV Urheilulle piinaavasta taudista.

LUE MYÖS: Leijonien pelimatkasta lähti karmea koronaketju – Jukka Jalonen puolustaa edelleen EHT-turnauksia: "Sitä on turha märehtiä"

Ruotsin EHT:n koronatoimet piti olla viritetty huippuunsa, mutta niin vain rypäs Suomen pelaajia sairastui. Tapparan muut sairastuneet palasivat melko pian, mutta Kemiläistä ei näkynyt eikä kuulunut. 

Tapparan ja Ilveksen paikallispelit ovat aina kiivaita, mutta Kemiläiselle lauantain pelillä on erityinen merkitys. 

Kemiläinen palaa todennäköisesti kehiin kahden kuukauden poissaolon jälkeen.

– Joo, se venähtti vähän pidemmäksi, Kemiläinen huokaisee puhelimeen MTV Urheilun haastattelussa. 

"Lääkäreillä ei ollut aavistusta"

Kemiläinen alkoi tuntea oireita Ruotsin turnausviikonlopun jälkeen, ja testi osoittautui positiiviseksi. 

Kuumeen lisäksi muita oireita ei ollut. Ongelmana oli, ettei kuume vaan suostunut laskemaan. 

– Lääkäreilläkään ei ollut oikein mitään aavistusta, että minkä takia kuumeilu kestää niin pitkään. Muuten olo oli ihan hyvä. 

Hyvä puoli asiassa oli, etteivät oireet yltyneet niin pahaksi kuin esimerkiksi tehohoidossa olleella Lukon päävalmentajalla Pekka Virralla. 

– Kyllä siinä kaikenlaisia ajatuksia pyöri mielessä. Tauti on kuitenkin niin arvaamaton. Jos käsi on murtunut, niin silloin tietää, että se on kuusi viikkoa kipsissä. 

(Juttu jatkuu kuvan alla) 1.03985955

"Aika hapoille meni"

Sohvalla makoilu ilman työvelvoitteita tuntuu vähän aikaa hyvältä ajatukselta, mutta kuusi viikkoa on pitkä aika ammattiurheilijalle ilman hikoilua. 

Tulivatko kaikki suoratoistopalvelujen sarjat katsottua läpi?

– Melkein, ei siinä montaa jäänyt katsomatta, Kemiläinen naurahtaa. 

Puolustaja pystyi tekemään kevyitä kävelylenkkejä, mutta syke ei saanut kohota kuin vasta kuuden viikon lepäilyn jälkeen. Kemiläinen on nyt ollut viikon verran jäällä. 

– Luistimien sitominen oli hauskaa, mutta jäällä ei enää niinkään. Aika hapoille meni. On tässä vielä matkaa huippukuntoon. 

Varovaisesti liikkeelle

Kemiläinen osoitti alkukaudesta olevansa huippupuolustaja SM-liigassa. Hän ehti nakuttaa 29 ottelussa 22 pistettä. 

– Tietysti se antaa itseluottamusta, että tietää pystyvänsä pelaamaan hyvin tässä sarjassa. Uskon, että peli sieltä löytyy, vaikka se ei ihan ensimmäisestä vaihdosta löytyisikään. 

Kemiläinen hyppää liikkuvaan junaan kriittisessä paikassa runkosarjan loppuvaiheeseen, ja Tappara taistelee vielä paikasta kuuden sakissa. Virheisiin ei ole varaa, niin vaikea kuin lähtökohta onkin.  

– Aluksi pelaan varmaankin pienemmillä minuuteilla. Noin pitkä tauko on aika paha, vaikka ei olisi ollut sairaanakaan. 

Lisää aiheesta:

22-vuotiaan SM-liigakiekkoilijan unelmakevät päättyi sydänosastolle – vakavat sairastumiset käynnistivät hurjia huhuja: "Yksikään lääkäri ei ole sanonut niin"SM-liigavalmentaja selviytyi sairaalavuoteelta pudotuspeleihin – sitten alkoi viiden kuukauden taistelu koronaa vastaan: "Totta kai se vaikuttaa mielialaan"SM-liigajoukkueen kapteenihärkä palaa johtamaan joukkojaan EHT-karanteenin jälkeen: "Odotin pahempaa"Ilveksen pelissä töitä kuin valmentaja Jouko Myrrän pöllikasassa – "kriisimurot" pysyvät silti kaapissa: "On rassattu pulloharjalla korvien väliä ja sydämeen annettu hierontaa"Michael Nylanderin maila murskasi SM-liigatähden unelmat – korona-ajan erikoisuus olisi pelastanut: "Tuli vaarallisia paikkoja"SM-liigajyrä joutunut tekemään kesätöitä pelihommien lomassa ja lainaamaan rahaa vanhemmiltaan: "Aika paljon pitää niellä paskaa yhden suklaakonvehdin eteen"
LiigaTapparaUrheiluJääkiekko
Tappara tarvitsee huippukuntoista Valtteri Kemiläistä takalinjoilla.Petri Saarelainen

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 19:09
    Kiekko-Espoo

    SM-liigassa kauden ensimmäinen ulosajo – Kiekko-Espoon taituri jyrättiin karulla tavalla

  • 18:55
    Pelicans

    Ilveksestä ilmeni jo kriisimainintoja – sitten alkoi SM-liigakierroksella jytistä

  • 17:34
    Lukko

    Nyt puhuu Antti Raanta – jakaa ilahduttavaa tietoa tilanteestaan

  • 12:19
    Jääkiekko

    SM-liigasta paljastuu isoja maalivahtiuutisia

  • 11:32
    HIFK

    Kommentti: Olli Jokiselta poikkeustemppu – lopputuloksena täyskäännös HIFK:ssa