Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lehti: Koululaiset ja "hopeahiukset" osoittivat yhdessä mieltä – Hongkongissa vaaditaan yhä demokratiauudistuksia

7:45Suomalainen Jussi on keskellä Hongkongin kiihtyviä yhteenottoja – tällaista on perhearki, kun ympärillä on tulta, kyynelkaasua ja mellakoitaKerroimme aiemmin suomalaisesta Jussista, joka asuu Hongkongissa. Hän kertoi arjestaan mellakoiden keskellä.
Julkaistu 30.11.2019 14:22

MTV UUTISET – STT

Hongkongissa noin tuhat nuorta ja iäkästä mielenosoittajaa kokoontui puistoon kaupungin keskustassa vaatimaan vapautta ja demokratiauudistuksia erityishallintoalueelle, kertoo paikallinen South China Morning Post -lehti.

Lue myös: Hongkongilaismedia: Demokratialiike aluevaalien murskavoitossa kiinni

Lauantain rauhanomaisen mielenosoituksen organisoivat koululaiset ja "hopeahiuksiksi" kutsuttu iäkkäiden kansalaisten ryhmä. Järjestäjien mukaan tarkoitus on osoittaa, että mielenosoittajien tavoitteet yhdistävät ihmisiä ikäluokasta riippumatta.

– Ikäeromme voivat olla suuria, mutta on inspiroivaa, että me kaikki pyrimme kohti samoja ideologioita. Monet meistä ovat väitelleet vanhempiemme kanssa politiikasta ja mielenosoituksista, mutta on inspiroivaa, että monet iäkkäät ihmiset tukevat meitä yhä, sanoi mielenosoituksen nuoremmasta päästä oleva Phoebe Tang lehden mukaan.

Lue myös: Hongkongin levottomuudet kiihtyvät, Kiinan Britannian-suurlähettiläs uhmakkaana: "Meillä on ratkaisut ja tarpeeksi voimaa niiden lopettamiseksi"

Muidenkin mielenosoitusten odotetaan jatkuvan viikonlopun kuluessa, ja sunnuntaille suunnitelluille mielenosoituksille on jo saatu lupia poliisilta. Mielenosoittajia risoo se, että demokratian kannattajat veivät ylivoimaisen voiton Hongkongin aluevaaleissa viime viikonloppuna, mutta hallintojohtaja ei ole ollut valmis myönnytyksiin.

Carrie Lam

Mielenosoittajat vaativat muun muassa yleistä äänioikeutta ja vapaata ehdokasasettelua erityishallintoalueelle. Nykyisin Hongkongin hallintojohtajan valitsee Kiinaan kallellaan oleva 1 200-jäseninen valitsijakomitea.

Lisää aiheesta:

Hongkongissa mielenosoittajat muodostivat ihmisketjuja, poliisi otti kiinni useita mielenosoittajia Hongkongissa satojatuhansia mielenosoittajia jälleen kaduilla – järjestö: "Tämä on viimeinen mahdollisuus jonka kansa antaa hallintojohtajalle"Hongkongissa varaudutaan viikonloppuna mielenosoituksiin – aktivistit uhoavat: "Tulemme jatkamaan mielenilmauksia viisi, kuusi päivää putkeen"Mielenosoitukset jatkuvat Hongkongissa: "Me olemme kaupungin tulevaisuus, joten on meidän vastuullamme pelastaa se"Hallintoa vastustavat hongkongilaiset marssivat kaatosateessa – toisaalla raikasi Kiinan kansallislauluHongkongissa osoitetaan taas mieltä, tällä kertaa piknikillä – aluehallinto ei tyydyttänyt mielenosoittajien vaatimuksia
HongkongKiinaMielenosoitusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Hongkong
  • ke14:34
    Finnair

    Finnairin lennolla vakava sairauskohtaus

  • 7.12.10:29
    Vaalit

    Kiina uhkaili länsimedioita Hongkongin tulipalouutisoinnista – lähes 160 kuoli, näin karmealta palopaikalla näyttää nyt

  • 2.12.15:30
    Tulipalot

    Hongkongin tornitalopalon uhriluku jo 156 – riippumaton tutkimuskomitea töihin

  • 1.12.13:10
    Tulipalot

    Hongkongin tuhoisa palo: Rakennustelineissä turvallisuuspuutteita

  • 30.11.13:01
    Tulipalot

    Hongkongin tornitalojen tulipalossa kuoli yli 140