Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lavrov Ukrainan rauhanturvaajista: "Petos"

Ulkoministeri Lavrov Moskovassa helmikuussa.
Ulkoministeri Lavrov Moskovassa helmikuussa.
Julkaistu 26.02.2025 13:28
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Venäjä ei hyväksy Nato-maiden joukkojen lähettämistä Ukrainaan mistään hinnasta.

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov on jälleen ottanut kantaa Britannian ja Ranskan ehdotukseen Nato-maiden rauhanturvaajien lähettämisestä Ukrainaan, mikäli rauha syntyy. 

– Emme harkitse sitä, Lavrov toistaa viestinsä, jonka hän kertoi jo viime viikolla Venäjän ja Yhdysvaltain ulkoministerien tavattua Saudi-Arabiassa.

Tuolloin hän totesi, että Nato-maiden joukkojen lähettämistä Ukrainaan on mahdotonta hyväksyä.

Lavrovin mukaan ehdotukset ja aikeet rauhanturvaajien lähettämisestä ja sen toteutumisesta kiihdyttävät vain "konfliktia" eli Venäjän aloittamaa hyökkäyssotaa Ukrainassa. 

Lavrov kuvaili ehdotusta myös "turhanpäiväiseksi" ja "petokseksi, joka tähtää Ukrainan aseistamiseen".

Tällä kertaa Venäjän ulkoministeri nosti esille myös Ukrainassa elävät venäjänkieliset. Hänen mukaansa rauhanturvaajat "tuhoaisivat" venäjänkielisten oikeudet maassa.

Trump: Putinille ok

Tämän viikon maanantaina Yhdysvaltain presidentti Donald Trump totesi, että hän on keskustellut rauhanturvaajista Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa ja, että Putinille asia oli selvä. 

Sanasta sanaan Trump totesi: 

– Kyllä, hän hyväksyy sen. Kysyin häneltä nimenomaan tämän kysymyksen. Hänellä ei ole mitään ongelmaa sen kanssa.

Eilen myös Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov totesi, että Venäjä vastustaa moista ideaa. 

– Tässä asiassa on kanta, jonka Venäjän ulkoministeri Lavrov ilmaisi. Minulla ei ole tähän mitään lisättävää eikä kommentoitavaa. Jätän tämän kommentoimatta, Peskov sanoi.

Lue lisää: Trump: Putinilla ei ongelmaa rauhanturvaajista Ukrainassa – Kreml näpäytti nyt aivan päinvastaisella viestillä

Lisää aiheesta:

Tältä näytti USA:n ja Venäjän tapaaminen: "Lopettakaa tappaminen"Venäjä ehdottaa Ukrainalle uusia rauhanneuvottelujaCBS: Lavrov sanoi Venäjän olevan valmis sopimukseen Yhdysvaltojen kanssa – Witkoff saapunut MoskovaanKreml tyrmää tulitauon: Vain hengähdyshetki Ukrainalle – Putin tapaa tänään USA:n edustajanNäin ukrainalaiset ja venäläiset suhtautuvat mahdolliseen tulitaukoon – "He eivät lopeta"Trump: Putinilla ei ongelmaa rauhanturvaajista Ukrainassa – Kreml näpäytti nyt aivan päinvastaisella viestillä
Ukrainan sotaVenäjäSergei LavrovUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 15:29
    Venäjä

    EU vaatii Venäjän asevoimien rajoittamista – Valtonen: "Tuskin tälle Moskovassa hurrataan"

  • 15:21
    Venäjä

    Lähteet: Venäjän asiakirja "avainroolissa" Trumpin suunnitelmassa

  • 14:29
    Eurooppa

    Näin vääntö rauhansuunnitelmasta on edennyt viime päivinä

  • 12:56
    Venäjä

    Venäjä nopeasta rauhasta: Ei

  • 09:18
    Yhdysvallat

    Trump: Venäjältä "iso myönnytys" Ukrainalle