Kärppien päävalmentaja Lauri Marjamäki ei voinut kuin murahdella Ilves-puolivälieräavauksen jälkeen. Peiliin katsomisen paikka, Marjamäki huikkasi.
RAPORTTI: Ilves aloitti puolivälierät murskaavalla tavalla – Kärpät jäi pahasti jalkoihin
Ilves karkasi sunnuntain taistossa nopeasti 3–0-johtoon. Tässä vaiheessa Kärppien päävalmentaja Marjamäki komensi venäläisvahdin Stanislav Galimovin vaihtoon.
– Eipä siinä ollut oikein kukaan hereillä. Ei joukkue, ei valmentaja, ei maalivahti. Yhdessä hävisimme, Marjamäki mietti ottelun jälkeen MTV Urheilulle.
LISÄÄ: Ilves lähetti Kärppien venäläisvahdin vaihtoon – Petri Kontiola: "En tiedä, olisiko noita otettu edes hyvänä päivänä"
Ilves oli lopulta parempi lukemin 5–1.
– Tässä on itsetutkiskelun paikka. Saa päävalmentajaa myöden kaikki mennä katsomaan peiliin, että miten meni niin kuin noin omasta mielestä, Marjamäki heitti ikonisen lausahduksen pöytään.
Peli oli paketissa jo ensimmäisen kahdeksan minuutin jälkeen. Sen jälkeen loppukamppailu oli pelkkää kliinistä taistelua.

