Vesikiertoinen lattialämmitys on nopeasti ja helposti asennettavissa valmiiksi uritettuihin lastulevyihin.
Vesikiertoisen lattialämmityksen alustana on tällä kertaa puurakenteinen rossipohja. Tuulettuvassa alapohjassa on koolaus 60 senttimetrin jaolla, pinnassa puukuitueriste ja ilmansulkukartonki. Itse lattialämmitys toteutettiin lastulevyvalmistajan ja lattialämmitysvalmistajan yhdessä kehittämällä järjestelmällä.
Ympäripontatussa, 30 millimetrin paksussa lastulevyssä on valmiina uritus putkitukselle lämmöntasauslevyineen. Levyjä on kahta eri pituutta: 1800 millimetrin pituisilla tehdään varsinainen lattiakenttä, päädyissä käytetään 600 x 600 millimetrin päätykappaleita.
Lastulevy kiinnitetään joka koolauspuuhun neljällä 55 millimetrin ruuvilla putken molemmin puolin. Koska levy on ympäripontattua, jatkokohdan ei tarvitse olla koolauksen kohdalla vaan se voi tulla myös niiden väliin – vierekkäisten levyjen jatko ei kuitenkaan saa osua samaan väliin. Päätypalat on pontattu vain sivuiltaan, sillä niiden toinen päähän jää aina seinää vasten ja toinen puolestaan katkaistaan ensimmäisen koolauspuun kohdalta. Elämisvaraksi jätetään sentti kaikille reunoille.



