Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lasten harrastuksia rajoitettiin koronan nimissä marraskuun lopussa – merkittävä vaikutus tartuntamääriin

1:30HUS:n apulaisylilääkäri:"Harrastustoiminnan rajoittaminen on vähentänyt selvästi joukkotartuntoja"HUS: "Harrastustoiminnan rajoittaminen on vähentänyt selvästi joukkotartuntoja".
Julkaistu 15.01.2021 18:48
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Harrastustoiminnan keskeytyksellä on ollut merkittävä vaikutus tartuntamääriin, kertoo HUS.

Eritoten lasten harrastustoimintaan puuttumisen vaikutuksista kertoi HUSin tämänpäiväisessä infossa apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen.

– Marraskuun lopulla ja sitä ennen meillä oli hyvin paljon sekä aikuisten, mutta myös yläkouluikäisten harrastustoiminnassa tapahtuvia joukkoaltistumisia, Ruotsalainen kertoo.

Marraskuun lopussa suositeltiin, että HUSin alueella sisätiloissa tapahtuva harrastustoiminta keskeytetään. Yli 20-vuotiaiden harrastustoiminta suositeltiin lopetettavaksi myös ulkona. 

Rajoituksilla on myös saatu aikaan tuloksia.

– Lasten harrastustoiminnan vaikutus joukkoaltistumisiin on huomattavasti vähentynyt, Ruotsalainen toteaa.

Tällä hetkellä joukkoaltistumia tapahtuu eniten peruskouluissa.

– Toki peruskouluissa jatkotartunnat ovat olleet vähäisempiä, Ruotsalainen muistuttaa.

"Tulos on tämä"

Myös HUSin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi arvioi HUSin infossa marraskuun lopun rajoitustoimien näytelleen keskeistä roolia tartuntalukujen laskussa.

Parantamisen varaa on kuitenkin yhä.

– Olisimme toivoneet, että voimakkailla rajoitustoimilla potilasmäärät olisivat pudonneet vielä matalammiksi. Sekä tartunta- että potilasmäärät kertovat sen, ettei epidemia ole vielä riittävästi hidastunut. Tästä täytyisi päästä alaspäin, Mäkijärvi sanoo.

Koronatartuntojen määrän lasku on tyrehtynyt viimeisen parin viikon aikana.

– Näillä rajoitustoimilla ja suosituksilla sekä niiden noudattamistasolla tulos on tämä. Tavoite on kuitenkin huomattavasti matalammalla. Kesällä tartuntoja oli (HUSin alueella) viikkotasolla 10–30, Mäkijärvi sanoo.

Viimeisen kolmen viikon aikana tartuntoja on ollut HUS-alueella reilut 900 viikkoa kohden. Pahimmillaan viikkotartuntoja oli marraskuun lopussa 1656.

Lisää aiheesta:

Tartuntaennätykset paukkuvat, koronakuolemia viikossa 11 – THL: "Jyrkin kasvu on taittumassa"Koronatartuntojen määrä kasvaa, suljetaanko yhteiskuntaa? Näin vastaa HUSin Lasse LehtonenTyöikäisten rokotukset venyvät pitkälle kesään, arvioi Hus – Uudellamaalla tartuntojen määrä edelleen erittäin korkeaHUSin apulaisylilääkäri peräänkuuluttaa liikkumisrajoituksia heti: "Olemme roikkuneet pienessä hirressä jo marraskuun lopusta lähtien"Helsingin ilmaantuvuusluku korkein koko pandemian aikana – Vapaavuori varoittaa: "Juuri kotona pidetyissä tapaamisissa tai mökkireissuilla tauti leviää"Pormestari Jan Vapaavuori huolissaan ihmisten toiminnasta joulupyhinä: "Meillä ei ole tietoa todellisesta tautitilanteesta"
HUSKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

HUS
  • 27.8.06:24
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Sairaalat valmiina auttamaan Gazan lapsia – hoitojonot eivät ongelma

  • 25.8.22:05
    Gaza

    Husin Petäjä: Uudella lastensairaalalla on valmius ottaa hoitoon lapsia Gazasta

  • 13.8.09:31
    Huumeet

    HS: Peukkuäidit aiheuttaneet kaaosta Husin synnytyssaleissa

  • 11.8.17:34
    Sairaudet ja taudit

    Ukrainasta leviää muualle Eurooppaan bakteereja, joihin antibiootit eivät pure

  • 29.7.17:59
    Helle

    Näin ennätyshelle näkyy päivystyksissä – ylilääkäri: "Nyt alkaa olla jo kipurajoilla"