Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
0:55Auto sytytettiin palamaan Lappeenrannassa – sisältä paljastui karmea löytöEsitutkintapöytäkirja paljastaa karut kuvat rikospaikalta. Palo tallentui myös valvontakameraan.

Lappeenrannassa roihusi auto ja takakontista löytyi poltettu mies – karut kuvat rikospaikalta: Uhria pidettiin käsiraudoissa, sumutettiin turvasumuttimella ja viillettiin veitsellä

Julkaistu 09.08.2019 14:28
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Lappeenrannan Lauritsalan julmaa murhaa puitiin tänään käräjäoikeudessa. Tapauksessa syytetyt vuonna 1998 syntyneet mies mies ja nainen on jo katsottu syyllistyneen murhaan, mutta näiden mielentilaselvityksen tuloksia käsiteltiin tänään oikeudessa.

Murhatyö tapahtui viime vuoden toukokuussa.

Yle kertoi, että syytetyistä nuori nainen oli alentuneesti syyntakeinen, mutta mies täysin syyntakeinen.

Oikeus kuvaili aiemmassa välituomiossaan, että henkirikos oli tehty tehty vakaasti harkiten sekä erityisellä raakuudella ja julmuudella. Siksi kaksikon katsottiin syyllistyneen yhdessä ja yksissä tuumin tehtyyn murhaan.

Syyttelivät toisiaan

Teon motiivi jäi epäselväksi. Syyttäjä oli epäillyt mahdollisiksi syiksi mustasukkaisuutta, rahanpuutetta, suuttumusta sekä silkkaa tappamisen halua.

Lue myös: "Vois olla hyvä sauma hoitaa se alta" – Peräkonttimurhasta syytetyt kruisailivat uhrin autolla vielä verityön jälkeen, kaksikko piipahti jopa McDonald’sissa ruumis takakontissa

Selvää vastausta ei ainakaan kaksikolta saatu, koska he syyttelivät toisiaan kertomuksissaan tapahtuneesta ja yrittivät sälyttää vastuun tapahtumista toisilleen.

Kumpikin kertoi ajatelleensa kyseessä olevan vain kohtuullinen satuttaminen, ”kouluttaminen”, mutta toisen ryhtyneenkin yllättäen henkirikokseen. Kumpikin myös väitti toimineensa pakkotilassa pelätessään toisen reaktiota tai tämän kavereiden mahdollista kostoa.

Oikeudessa ei pystytty osoittamaan, kumpi uhria lopulta puukotti hengenvaarallisesti, mutta sillä ei lopulta ollut juuri väliä: kaksikon katsottiin toimineen yhdessä ja yksissä tuumin.

Verityö kesti pitkään

Väkivalta oli pitkällistä. Uhri oli laitettu käsiraudoissa, nilkat sidottuna ja suu teipattuna auton takakonttiin, ja tätä oli viilletty veitsellä, lyöty useita kertoja ja sumutettu turvasumutteella. Tuntien takakontissa olon jälkeen tätä puukotettiin kuolettavasti. Sen jälkeen auto poltettiin ruumis takakontissa.

Löydettäessä pahoin palaneen ruumiin käsien ja jalkojen arvioitiin olleen sidottuna. Hänessä oli 33 teräaseella tehtyä pisto haavaa keskivartalossa.

Lähettelivät nauravia hymiöitä teon jälkeen

Syytettyjen viestinvaihto oli tapahtuneen valossa kylmäävää. Eräässäkin viestissä ehdotettiin menoa syrjäiseen paikkaan, jossa ”hoidetaan homma”. Viesteissä pohdittiin myös uhrin pankkitunnusten kiristämistä.

– Mentäs laittaa poka syvempään uneen, toisessa viestissä ehdotettiin.

Lue myös: Auton takakontista löytyi hiiltynyt ruumis keväällä Lappeenrannassa – syyttäjä vaatii kaksikolle elinkautista raa'asta murhasta

Tapahtuman jälkeen he keskustelivat uutisesta liittyen palaneen auton löytyöön.

– Siel ol täysi palanu mikähän o syy, nainen kirjoitti ryydittäen viestiä kahdessa vedet silmissä nauravalla hymiöllä.

Mies taas teki hakukonehakuja aiheista ”vedessä lojuneesta autosta dna” ja ”auton upottaminen järveen”. 

Lisää aiheesta:

Kolmas mies tuomittiin Lohjan järkyttävästä murhasta – lukuisia aseita, uhrilta revittiin hampaitaTaskupuhelu paljasti veriteon aikana käydyn keskustelun – liikuntarajoitteinen nainen murhattiin nojatuoliinsa: Uhrin tekohampaat löytyivät syytettyjen asunnoltaVideo: Joutsan poikkeuksellisen raa’an paloittelumurhan tekijä näyttää itse, miten surmasi uhrinsa – ”Tekotapa on valitettavan tuttu Lähi-idän taistelualueilta”20-vuotiaat mies ja nainen murhasivat Lappeenrannassa ikätoverinsa ja hävittivät ruumiin polttamalla – määrättiin mielentilatutkimuksiinAuton takakontista löytyi hiiltynyt ruumis keväällä Lappeenrannassa – syyttäjä vaatii kaksikolle elinkautista raa'asta murhasta"Vois olla hyvä sauma hoitaa se alta" – Peräkonttimurhasta syytetyt kruisailivat uhrin autolla vielä verityön jälkeen, kaksikko piipahti jopa McDonald’sissa ruumis takakontissa
HenkirikoksetLappeenrantaKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • ma19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • ma16:35
    Väkivaltarikokset

    Professori-isänsä Vihdissä murhannut mies oli syyntakeeton – yritti tappaa myös äitinsä

  • ma05:54
    Vihti

    Isänsä murhasta ja äitinsä murhan yrityksestä Vihdissä syytetty mies saa tuomion – on ollut mielentilatutkimuksessa

  • 12.9.15:53
    Poliisi

    Iitin veriteon nimike koventui: Teinipojan epäillään murhanneen viisikymppisen miehen

  • 12.9.13:40
    Espoo

    Äiti ammuttiin lastensa silmien edessä Espoossa – jo toinen mies vaaditaan vangittavaksi