Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lakko sulkee päiväkoteja useissa kaupungeissa

Lehtikuva
Julkaistu 13.02.2024 05:16

MTV UUTISET – STT

Tänään alkaa varhaiskasvatusalan kahden päivän lakko, joka vaikuttaa lasten päivähoitoon useissa Suomen kaupungeissa.

Tehyn, Superin ja Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n lakko koskee sekä julkista että yksityistä varhaiskasvatusta. Lakko koskee myös perhepäivähoitajia.

Lakko vaikuttaa Helsingissä, Vantaalla, Espoossa, Kauniaisissa, Vaasassa ja Mustasaaressa, Rovaniemellä, Tampereella, Jyväskylässä, Kuopiossa, Joensuussa, Oulussa, Turussa sekä Porissa.

Valtaosa lakkokaupunkien päiväkodeista on suljettuina tänään ja huomenna. Auki olevien päiväkotien aukioloajat saattavat olla normaalia lyhyemmät. 

Kaupungit suosittelevat, että perheet järjestäisivät lasten hoidon lakon aikana itse, jos se vain on mahdollista.

Lakossa on joillakin paikkakunnilla mukana myös yrityksiä ja liikelaitoksia, jotka vastaavat kaupunkien ruoka- ja tilapalveluista. Lakko voi siis vaikuttaa myös kouluruokailuun.

Varhaiskasvatuksen lakko on osa poliittisten lakkojen sarjaa, jolla ammattiliitot vastustavat hallituksen kaavailemia muutoksia työelämään.

Lue myös: Näin lakot vaikuttavat arkeen

Lisää aiheesta:

Näin lakot vaikuttavat arkeen tällä viikollaJHL mukaan lakkoihin – pysäyttää raitiovaunut ja metronPäiväkodeissa uusi lakko ensi viikolla – Tehy: "Hallituksen suunnitelma on ennennäkemättömän törkeä"Päiväkotien lakko PK-seudulla aloittaa tänään poliittisten lakkojen sumanKoulut ja päiväkodit jäävät ilman lämmintä ruokaa Espoossa lakon takiaKirjastot, liikuntapaikat, hammashoito, sairaaloiden siivous – myös näihin asioihin yli 80 000 työntekijän lakko kunta-alalla vaikuttaa
LakotVarhaiskasvatusHelsinkiVantaaEspooKauniainenVaasaRovaniemiTampereJyväskyläKuopioJoensuuOuluTurkuPoriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lakot
  • 13.7.13:49
    Lentäminen

    IAU:n ja Paltan työriitaan ratkaisu – "Pitkäksi meni"

  • 7.7.08:26
    Lentoyhtiöt

    Lakko peruu tai siirtää lennot tuhansilta Finnairin asiakkailta – näissä tapauksissa voi saada korvausta

  • 7.7.05:25
    Finnair

    Finnair perunut tältä päivältä noin sata lentoa

  • 4.7.18:32
    Työtaistelut

    Ilmailualan Unionilta vastaesitys työriidan ratkaisuksi – Palta: Mahdoton hyväksyä

  • 3.7.13:52
    Työtaistelut

    IAU ei hylännytkään Paltan sovintoesitystä – väläyttää työnseisauksien siirtämistä