Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Lähes 2 000 Suomessa toimivaa yritystä kytkeytyy järjestäytyneeseen rikollisuuteen

9:21Pari tuhatta yritystä tekee yhteistyötä rikollisten kanssaVerottajan mukaan järjestäytyneellä rikoksella on tukeva sija liike-elämässä. Haastattelussa Harmaan talouden selvitysyksikön johtaja Janne Marttinen.
Julkaistu 10.12.2024 07:58
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Suomessa toimii liki 2 000 yritystä, joilla on yhteys järjestäytyneeseen rikollisuuteen, kertoo Verohallinto tiedotteessaan.

Verohallinnon Harmaan talouden selvitysyksikkö selvitti järjestäytyneen rikollisuuden yhteyttä yritystoimintaan yhteistyössä keskusrikospoliisin kanssa.

Verohallinto etsi yrityksiä, joiden vastuuhenkilöillä on suora kytkös järjestäytyneeseen rikollisuuteen tai he ovat järjestäytyneen rikollisuuden vaikutuspiirissä.

Osa näistä henkilöistä on tunnistettuja nykyisiä tai entisiä järjestäytyneiden rikollisryhmien jäseniä.

Lue myös: Hovioikeudelta päätös rakennusalan petosvyyhdissä: Kytkökset moottoripyöräjengiin

Yrityksiä myös kriittisillä aloilla

Tyypillinen järjestäytyneeseen rikollisuuteen kytkeytyvä yritys on nuorehko ja pieni kiinteistö-, rakennus- tai autokaupan yritys Uudeltamaalta, mutta yrityksiä kerrotaan olevan kuitenkin liki kaikilta toimialoilta.

Rikollisuuteen kytkeytyvistä lähes 1 900 vastuuhenkilöstä 95 prosenttia oli Suomen kansalaisia. Riskiyrityksistä noin 130 toimi esimerkiksi vartiointi- ja siivouspalveluiden alalla, jotka on luokiteltu yhteiskunnan toiminnan kannalta kriittisiksi.

– Järjestäytyneellä rikollisuudella on vahva jalansija suomalaisessa elinkeinoelämässä. Järjestäytyneeseen rikollisuuteen kytkeytyneet yritykset harjoittavat lisäksi harmaata taloutta ja hoitavat viranomaisvelvoitteensa huonosti, sanoo Harmaan talouden selvitysyksikön johtaja tiedotteessa.

Janne Marttinen

– Siksi ilmiöön ja sen torjuntaan on tärkeä suhtautua vakavasti.

Lue myös: Poliisi löysi Helsingin Puhoksesta kahvilan, jossa pyöritettiin laajaa kokaiinikauppaa

1:38Keskusrikospoliisin mukaan järjestäytynyt rikollisuus on kiinnostunut turvallisuusalastaKeskusrikospoliisi kertoi vuonna 2023, että järjestäytynyt rikollisuus on kiinnostunut turvallisuusalasta.

Miljoonan veronmenetykset ja riski käytöstä muihin rikoksiin

Kolmanneksella selvityksessä löytyneistä riskiyrityksistä oli verovelkaa ja ne harjoittivat keskimääräistä useammin harmaata taloutta.

Yrityksiin kohdistuneissa verotarkastuksissa havaittiin maksamattomia veroja miljoonilla euroilla. Tarkastuksissa havaittiin esimerkiksi pimeää palkanmaksua ja peiteltyä osingonjakoa.

Selvityksessä arvioidaan, että Suomi menettää vuosittain 40 miljoonaa euroa verotuloja järjestäytyneeseen rikollisuuteen kytkeytyvän liiketoiminnan vuoksi. Tämä arvio koskee vain osakeyhtiöitä.

Järjestäytynyt rikollisuus voi käyttää laillista liiketoimintaa esimerkiksi rikoksilla saatujen rahoja pesemiseen sekä erilaisten petos- ja talousrikosten apuna.

– Yritystoimintaan soluttautunut rikollisuus aiheuttaa yhteiskunnalle taloudellisten vahinkojen lisäksi myös paljon muuta vahinkoa. Rehellisesti toimivat yritykset joutuvat epäreiluun kilpailuasemaan, kun ne kilpailevat esimerkiksi pimeää työvoimaa käyttävien, rikollisryhmien kanssa, Marttinen sanoo.

Lue myös: Bandidosin varapresidentti harvinaisessa haastattelussa: Vastustamme poliisin vaatimusta lakkauttaa ryhmä

Työperäinen hyväksikäyttö on pesiytynyt Suomen työmarkkinoille – "Pahin rangaistus työnantajalle on, että joutuu maksamaan palkan"

7:16Näin jengisyyttäjä kitkisi järjestäytynyttä rikollisuuttaJengisyyttäjä kertoi vuonna 2018, miten hän kitkisi järjestäytynyttä rikollisuutta.

Järjestäytynyt rikollisuusVerotYrittäjyysKRPTalousrikoksetKotimaa
Toimittajan kuva
Ville Eklund
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Euroopan etsityimpiin rikollisiin kuulunut Jesse tuotiin Suomeen – täällä asti hän piileskeliTutkimus: Talousrikollisuus periytyyJärjestäytynyt rikollisuus iskee nyt voimalla hyväuskoisiin ihmisiinPoliisi kertoo, miten se toimii pimeissä verkoissa: "Lääkkeet löytyvät tästä combosta"Oulun Bike’s Patrullenin perustaja pääsee tutkintavankeudesta – kiistää rikosepäilytMaksamattomia palkkoja 200 000 euroa ja kynnysrahaa – poliisi epäilee kiskonnantapaista työsyrjintää

Tuoreimmat aiheesta

Järjestäytynyt rikollisuus
  • 14.1.05:37
    Etsintäkuulutetut

    Jesse Shipley matkusteli Kolumbiaan väärän passin turvin – "Rikoksia maasta riippumatta"

  • 13.1.10:37
    Etsintäkuulutetut

    Euroopan etsityimpien listalla komeillut mies tuplavangittiin Vantaalla

  • 11.1.10:53
    Henkirikokset

    Palkkamurhan uhriksi joutuneen Volkan Ünsalin ruumista etsittiin vielä viime syksynä: "Synkkä metsä Porvoossa ei katoa minnekään"

  • 10.1.10:16
    Etsintäkuulutetut

    Euroopan etsityimpiin rikollisiin kuulunut Jesse tuotiin Suomeen – täällä asti hän piileskeli

  • 23.12.202513:49
    Rikosepäilyt

    Maksamattomia palkkoja 200 000 euroa ja kynnysrahaa – poliisi epäilee kiskonnantapaista työsyrjintää