Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Lähde: Kuningas Charles ei anna prinssi Andrew'n enää käyttää Buckinginhamin palatsin toimistoa

1:44Prinssi Andrew oikeuteen seksuaalirikoksistaTästä prinssi Andrew'ta vastaan tehdyissä syytöksissä on kyse.
Julkaistu 27.12.2022 20:30
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Prinssi Andrew’lla ei ole enää toimistoa Buckinghamin palatsissa.

Lähteen mukaan kuningas Charles on tehnyt päätöksen, ettei prinssi Andrew’lla ole enää toimistoa Buckinghamin palatsissa, eikä hän saa enää käyttää palatsia osoitteenaan, johon toivoo yhteydenottojaan.

Päätö tulee sen jälkeen, kun Andrew maksoi helmikuussa miljoonia puntia korvauksia  Virginia Giuffrelle tämän nostettua syytteen seksuaalisesta väkivallasta Andrew’ta vastaan vuonna 2021. Giuffre väitti joutuneensa 17-vuotiaana pakotetuksi seksiin Andrew’n kanssa 2000-luvun alussa.

Lähteen mukaan Andrew'n kaikenlainen läsnäolo palatsissa on nyt virallisesti ohi.

– Kuningas on tehnyt sen selväksi. Hän ei ole työssäkäyvä kuninkaallinen. Hän on omillaan, lähde kertoi.

Kuvassa prinssi Andrew, 17-vuotias Virginia Giuffre (tuolloin Roberts) ja taustalla Ghislane Maxwell vuonna 2001.
Prinssi Andrew, 17-vuotias Virginia Giuffre (tuolloin Roberts) ja Ghislaine Maxwell./All Over Press

Tällä hetkellä Andrew’n kerrotaan rekrytoivan uutta viestintätiimiä pelastaakseen repaleisen maineensa ja hänen odotetaan nyt rahoittavan oman henkilökuntansa.

Andrew’n titteli Grenadierikaartin everstinä annettiin niin ikään 21. joulukuuta kuningatarpuoliso Camillalle. The Sun kertoi myös, että sisäministeriö otti Andrew'lta joulukuussa pois 3 miljoonaa puntaa vuodessa maksavat ympärivuorokautiset turvallisuustoimet.

Andrew saa kuitenkin toistaiseksi pitää Windsorin linnan 30 huonetta sisältävän ökykartanonsa.

Buckinghamin palatsi kieltäytyi kommentoimasta aihetta.

Andrew luopui kuninkaallisista velvollisuuksistaan vuonna 2019.

Lähde: The Sun, The Sun

Andrew Mountbatten-WindsorKuningas CharlesVirginia GiuffreKuningatar CamillaKuninkaalliset
Toimittajan kuva
Teresia Jokela
MTV Uutiset

Teresia Jokela työskentelee MTV Uutisten viihdetoimittajana. Hänen erityisosaamisalueitaan ovat pitkät henkilöjutut, tv-sarjat ja elokuvat. 

Voit olla Jokelaan yhteydessä juttuvinkkien ja kiinnostavien viihdemaailman henkilöiden ja tapahtumien osalta.

Lisää aiheesta:

Ex-prinssi Andrew'lta on nyt viety lähes kaikkiVirginia Giuffren perhe: "Naisen rohkeus kaatoi prinssin"Kuvat paljastavat karun totuuden prinssi Andrew'n rapistuvasta kotikartanostaLähteet: Prinssi Andrew ei suostu muuttamaan kartanostaan – pelkää kuningas Charlesin ajavan tämän pois katkaisemalla sähkötPrinssi William ja herttuatar Catherine suunnittelevat muuttoa – mielivät lähemmäs kuningatartaPrinssi Andrew'n sosiaalisen median tilit poistettiin – hovin kotisivuilla tyly osoitus kuninkaallisen asemasta perheessään

Tuoreimmat aiheesta

Andrew Mountbatten-Windsor
  • 26.12.10:45
    Kruunun takaa

    Pahamaineinen aamu aloitti yhden historian sakeimmista kuninkaallisista riidoista: "Varmaan aika kiusallinen tunnelma"

  • 23.12.18:28
    Britannian kuninkaalliset

    Titteleistään riisuttu ja kodistaan häädetty ex-prinssi Andrew menetti vielä lisää

  • 23.12.18:02
    Jeffrey Epstein

    Peter Nygård mainittu Epstein-asiakirjoissa – ex-prinssi Andrew vieraili myös suomalaissyntyisen seksuaalirikollisen luona

  • 19.12.16:04
    Huomenta Suomi

    Ex-prinssi Andrew'n suhteen häämöttää uusi huolestuttava uhkakuva: "Sitten sinne on mentävä"

  • 28.11.16:44
    Sarah Ferguson

    Seuraava jättiskandaali kytee brittihovissa: "Ei kerta kaikkiaan mitään menetettävää enää"