Ulkopoliittisen instituutin Timo R. Stewart sanoo, että hyvin suunniteltu ja toteutettu yllätyshyökkäys johtaa varmasti tavallista isompaan israelilaisten vastaiskuun.
Hamasin hyökkäys Israeliin on aivan erityyppinen ja myös poikkeuksellinen verrattuna aiempiin iskuihin, joita Gazasta on tehty, arvioi Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Timo R. Stewart. Hän on erikoistunut Israelin ja Palestiinan väliseen konfliktiin.
– Hyökkäys on ollut todella laaja ja näyttää siltä, että se on saavuttanut monia taktisia menestyksiä. Se on selvä tiedustelutappio Israelille. Israel on onnistuttu yllättämään tavalla, johon ei ehkä uskottu Hamasin kykenevän, Stewart sanoo STT:lle.
Lue myös: Hamas -järjestön verinen hyökkäys: Uhriluku kasvanut merkittävästi
Miten Israel sitten pystyttiin näin täysin yllättämään?
– Israelilla on hyvin tehokas tiedustelupalvelu, ja kaikkea toimintaa Gazan kaistalla seurataan hyvin tarkasti. On hyvin poikkeuksellista, että Hamas olisi kyennyt tekemään näin ison ja koordinoidun hyökkäyksen ja onnistunut pitämään sen salassa. Israel tosiaan tuli yllätetyksi, Stewart toteaa MTV Uutisille.
Stewartin mukaan ei liene sattumaa, että hyökkäys aloitettiin päivä jom kippur -sodan 50-vuotispäivän jälkeen.
– Siinä on tiettyjä yhtäläisyyksiä yllätysmomentin suhteen.

