Video ja kuvat: Valtava maali-isku Helsingissä – iskun takana Palestiina-aktivistit

0:25imgTältä maali-isku näyttää Helsingin Vallilassa.
Julkaistu 21.07.2025 08:51(Päivitetty 21.07.2025 10:17)
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Helsingin Vallilassa tehtiin viime yönä maali-isku. Palestiina-aktivistit kertovat olevansa iskun takana.

Konepajankujalla sijaitsevaa toimistorakennusta on töhritty punaisella maalilla. Ikkunassa lukee Allianz. MTV Uutisten tietojen mukaan töhriminen tapahtui viime yönä joskus puolen yön jälkeen.

Helsingin poliisille ei aamulla yhdeksän maissa ollut tullut tapahtuneesta ilmoitusta. 

Samassa osoitteessa sijaitsee Allianz Trade Suomi -yrityksen Suomen sivuliike. Middle East Monitor -sivusto kertoi tammikuussa, että palestiinalaismyönteinen Palestine Action -ryhmä on kohdistanut vastaavanlaisia toimenpiteitä 15 Allianz-yrityksen toimistoon ympäri Eurooppaa. 

Niin ikään Allianzin toimitiloihin Isossa-Britanniassa iskettiin maaliskuussa sekä kesäkuussa. Näissäkin tapauksissa seiniä on töhritty samalta näyttävällä punaisella maalilla.

Iskut ympäri Eurooppaa liittyvät todennäköisesti siihen, että yhtiön väitetään sijoittaneen israelilaiseen puolustusalan yritykseen ja, että Allianz on tiettävästi asettunut tukemaan Israelia lokakuussa 2023 syttyneessä Israelin ja Hamasin välisessä sodassa. 

Ryhmittymä kertoo olevansa teon takana

Palestine Action -ryhmittymä kertoo olevansa iskun takana. MTV Uutisille lähetetyssä sähköpostissa kerrotaan, että ryhmä kohdisti toimensa vakuutus- ja sijoitusyhtiö Allianzin toimipisteeseen Helsingissä. Aktivistit käyttivät punaista maalia protestoidakseen yhtiön kytköksiä israelilaiseen aseyhtiöön Elbit Systemsiin, ryhmä kertoo.

Palestine Action Suomi -ryhmittymän Instagramissa on julkaistu töhrimisestä video.

Katso alta kuvat töhrypaikalta.

MTV Allianz isku 4Maalia on ruiskutettu korkealle ikkunoihin.MTV

MTV Allianz isku 3Fredriksbergin toimistotiloissa toimii useita yrityksiä.MTV

MTV Allianz isku 2Seinään on alettu kirjoittaa sanaa "free", mutta se on jäänyt kesken.MTV

Tuoreimmat aiheesta

Aktivismi