Viikonloppuna ei aamuja lukuun ottamatta aurinkolaseja tarvita.
Viime päivien liki helteisiltä tuntuneet kevätpäivät ovat pian muisto vain, sillä viikonloppuna tarjolla on lumikuuroja Keski- ja Pohjois-Suomeen, kun taas etelässä kannattaa mukaan ottaa sateenvarjo, jos ulos uskaltautuu.
– Aamut voivat vielä olla aurinkoisiakin, mutta iltapäivät ovat pilvisiä, MTV:n meteorologi Markus Mäntykannas arvioi.
Siinä missä tällä viikolla on ulkona ajoittain hellinnyt olla jopa t-paita päällä, niin viikonloppuna pihalle on syytä pukeutua lämpimästi.
– Lauantain vastaisena yönä on jopa pakkasta.
Koronanepidemian vuoksi poikkeavasti juhlittavan vapun säätä on Mäntykankaan mukaan vielä vaikea arvioida tarkasti, mutta jotain voidaan kuitenkin sanoa.
– Ensi viikon alku näyttäisi olevan aika vaihtelevaa säätä, mutta vappua kohden on merkkejä lämpiämisestä.
Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan vappua on vuosien varrella Helsingissä juhlittu varsin tasaisesti pouta- ja sadesäässä.
Tilanne on ollut hyvin samankaltainen myös esimerkiksi Turussa ja Oulussa. Sen sijaan Ivaloon ei sadetta pelkäävän kannata vappuna lähteä, sillä neljästäkymmenestä tilastoidusta vapusta vain 11 on ollut poutaisia.
