Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuukausiennusteen poikkeuksellinen suursäätila soutaa ja huopaa: "Luvassa jokaiselle jotakin"

6:43Pekka Poudan kuukausiennuste: Lähiviikkoina nopeita täyskäännöksiä säätilassa – lauhaa, tuulta ja sadettaPekka Poudan uusin kuukausiennuste soutaa ja huopaa.
Julkaistu 24.01.2023 19:44

Jenny Mäkinen

jenny.makinen@mtv.fi

Tammikuu on ollut tähän mennessä melkoisen leuto ja vetinen.  Pekka Pouta lupailee tuoreen kuukausiennusteen merkeissä säähän muutosta – suuntaan jos toiseen.

– Jokaisella kuukausiennusteen ennusteviikolla näyttäisi olevan eri säätyyppi. Eli semmoinen suursäätila, että tuleeko matalapaineet tuolta vai korkeapaineet sieltä. Yleensä kuukausiennusteessa tapahtuu yksi muutos ja sitten ennustettavuus siitä heikkenee.

Nyt on kuitenkin luvassa poikkeamaa tähän rutiiniin: jokaiselle viikolle on tarjolla omanlaisensa. Huomenna Suomeen saapuu "kevätpuhallus". Eli lämmin Föhn-tuulahdus Norjan vuoriston yli. Luvassa on keväistä, ehkä hieman kosteaa ja lämmintä säätä.

Torstaina sää viilenee, perjantaina jälleen lämpenee.

– Lauantaina tulee jälleen yksi annos lämpöä lumisateen myötä, siinä voi tulla ihan hyvä pyry. Sen jälkeen ensi viikolla joudutaan isompaan talviseen matalapainetilanteeseen.   

Kaiken kaikkiaan kuluva viikko on kokonaisuutena vuodenaikaan nähden lämmin. Seuraavalla viikolla sää muuttuu kylmempään suuntaan. Luvassa on pakkasviikko, mutta tarkkoja lämpötiloja on vielä toistaiseksi vaikea ennustaa.

– Koska meret ovat yhä sulia, on hankala sanoa rannalla olevien isompien kaupunkien tilannetta. Jos sää selkenee ja on heikkoa tuulta, niin hyvin voi olla etelässä kymmenen astetta pakkasta.

Sitten yllätys yllätys: sää muuttuu jälleen. Talvinen matalapaine siirtyy Pohjois-Atlantille ja se pyörittää Suomen ylle keskimääräistä lämpimämpää ilmaa. Auringonpaisteita ei ole pahemmin luvassa. Varsinkin rannikolla näyttäisi olevan suojaisaa ja loskaa.

Talven selkä katkeaa

Kuukausiennusteen viimeisellä viikolla ei saada ihmeemmin sähköä tuulivoimaloista.  

– Seuraavalla viikolla toivottavasti on Olkiluoto 3 jo toiminnassa. Siellä mahdollisesti jonkinlainen korkeapaine syntyy Suomen ylle. Siinä voi olla vähäisen tuulituotannon viikko. Tuolla viikolla, kun aletaan jo olla, se alkaa talven selkä taittua, joten eiköhän sähköntuotannon ongelmat ole tämän myötä taputeltu.  

Näin vaihteleva kuukausiennuste on Poudan mukaan poikkeuksellinen.

– Tällainen näin suuri säätyypin vaihtelu on harvinaisempaa. Ollaan varsinkin viimeaikoina totuttu siihen, että tulee yksi säätyyppi ja se olla junnaa paikallaan.

Lisää aiheesta:

Pekka Pouta kuukausiennusteesta: "Kaksi viikkoa viileätä ja sitten..."Kuukausiennuste paljastaa ratkaisevan muutoksen suursäätilassa – "Meidät eristetään lämpimästä ilmasta"Ensi viikosta on tulossa hyytävän kylmä – Pekka Pouta kertoo, milloin kevät alkaa koittaaPekka Poudalta vuoristoratamainen kuukausiennuste – helmikuussa ihmeellinen käänne: "Jännä nähdä, alkaako kevät"Sään kuukausiennuste on yhtä vuoristorataa: "Mennään äärilaidasta toiseen" – jo tällä viikolla melkoinen lämpöhuippuTuore ennuste: Tammikuun sää aikamoista vuoristorataa – puskeeko Suomeen purkautuva kylmä ilma aina Afrikkaan saakka?
SääPekka PoutaTalviKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen13:00
    Pekka Pouta

    Jättikäänne marraskuun sääennusteessa – Pekka Pouta: "Iso harppaus"

  • 2.11.19:03
    Markus Mäntykannas

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia

  • 2.11.14:18
    Syksy

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 1.11.11:59
    Talvi

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 1.11.11:46
    Syksy

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä