Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuubassa kiehuu – netti yhdistää kansan: "Iskulause on isänmaa ja elämä"

8:00Maailmanselittäjät: Kuubassa kuohuuMaailmanselittäjät: Kuubassa kuohuu.
Julkaistu 19.07.2021 10:27
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Kuubassa kansa on osoittanut mieltä ja vaatii vapautta. Kaduille astumisen taustalla on netin välityksellä tapahtuva ajatusten vaihto.

MTV:n Uutisaamussa vieraillut Helsingin yliopiston tutkijatohtori Petra Kuivala katsoo internetin näytelleen keskeistä roolia mielenosoituksissa.

– Internet, some ja puhelimien avulla tapahtuva viestintä ovat olleet ratkaisevassa osassa viime viikkojen kriittisten äänien esiinnousussa. Se heijastelee myös sitä, ketkä ovat olleet äänessä: Selvästi nuoremmat sukupolvet, Kuivala toteaa.

Kuivalan kanssa samoilla linjoilla on Helsingin yliopiston alue- ja kulttuurintutkimuksen professori Jussi Pakkasvirta.

– Perinteinen kuubalainen iskulause on ”isänmaa tai kuolema”. Nyt se on ollut ”isänmaa ja elämä” tai ”isänmaa ja vapaus”. Nämä nousevat uuden sukupolven kokemuksista. He eivät muista vallankumousta. Uudenlaiset ryhmät liikkuvat, hän sanoo.

Internettiä on voitu hyödyntää enemmän myös siksi, että ”Kuuba ei ole mikään Pohjois-Korea”, kuten Pakkasvirta muotoilee. Vaikka muun muassa median ja yksilöiden vapauksia on Kuubassa rajoitettu pitkään, niin tieto ja ihmiset liikkuvat aivan eri tavalla kuin Kim Jong-unin johtamassa valtiossa.

Talous kutistui koronan myötä

Tuoreet mielenosoitukset eivät suinkaan ole ensimmäinen kerta, kun Kuubaan on vallankumousta. Neuvostoliiton kaatumisen 1990-luvun alussa uskottiin merkitsevän Fidel Castron valtakauden pikaista päättymistä. 

Kuuba kuitenkin selvisi Kremlin myllerryksestä, eikä edes Castron kuolema vuonna 2016 haudannut Kuuban kommunistisen puolueen valtakautta.

Koronaviruksesta johtuvat rajoitustoimet ovat olleet olennainen taustavaikuttaja nyt nähdyissä mielenosoituksissa.

– Kuuban talous kutistui 11 prosenttia. Maa kieltäytyi hanakasti esimerkiksi ulkomaisista rokotteista ja avusta, MTV Uutisten ulkomaantoimittaja Laura Pylvänäinen sanoi Uutisaamussa.

Kuuba on kuitenkin onnistunut kehittämään oman koronarokotteen, jonka tehoksi se on ilmoittanut 92,28 prosenttia. Kuubassa tilastoidut koronatartunnat ovat kasvaneet nopeasti viime aikoina. Viimeisen seitsemän päivän aikana 11 miljoonan ihmisen maassa tapauksia on ollut keskimäärin 6 200 per päivä.

Katso videolta Maailmanselittäjien katsaus Kuubaan.

Lue myös: Kuuban hallinnolta hentoinen myönnytys mielenosoittajille – maahan saa tuoda muun muassa ruokaa ja lääkkeitä ilman tullimaksuja

Lue myös: Helsingissä järjestettiin mielenosoitus Kuuban kansan tueksi – järjestäjä huolissaan perheestään: ”Poliisi ampuu, poliisi kivittää, poliisi pahoinpitelee kansaa”

3:14Kuubassa harvinaisen suuria mielenosoituksia – tältä protestit näyttivät:"Havanna on romahtamassa"Kuubassa harvinaisen suuria mielenosoituksia – tältä protestit näyttivät: "Havanna on romahtamassa".

Lisää aiheesta:

Bidenin kannatus kyntää, välivaalit hengittävät niskaan ja puheet painavat: "Kuulosti selittelyltä"Kuuban presidentti: Yhdysvallat epäonnistunut Kuuban tuhoamisessaKuuban hallinnolta hentoinen myönnytys mielenosoittajille – maahan saa tuoda muun muassa ruokaa ja lääkkeitä ilman tullimaksujaMies kuoli Kuubassa kommunistihallinnon vastaisessa mielenosoituksessa – "He veivät hänet talosta käsiraudoissa ja hakattuna"Kuubassa harvinaisen suuria mielenosoituksia – tältä protestit näyttivät: "Havanna on romahtamassa"Trumpin lausunnot hermostuttavat Miamin kuubalaisyhteisöä – tutkija povaa sikarimaahan merkittäviä muutoksia
KuubaUutisaamuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kuuba
  • 30.10.18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • 29.10.23:49
    Hirmumyrskyt

    Melissan uhriluku kasvaa: Kuolleita ainakin kolmessa maassa

  • 24.9.20:22
    YK

    Trumpin YK-jorina ei ollut lähelläkään ennätysmittaa – Castro laittoi paremmaksi

  • 19.9.10:56
    Ukrainan sota

    Paljastus: Ukrainassa jopa 20 000 kuubalaista palkkasoturia

  • 14.1.23:22
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat poistamassa Kuuban terrorismin tukijavaltioiden listalta