Kurrin lääke Venäjää vastaan: Heti raivolla peliin

Erkka Westerlund
Piiskaako päävalmentaja Erkka Westerlund Leijonat mitalipeleihin?Lehtikuva
Julkaistu 19.02.2014 10:35(Päivitetty 19.02.2014 10:36)
Toimittajan kuva

Timo Kunnari

timo.kunnari@mtv.fi

Suomen ja Venäjän ottelusta keskiviikkoiltapäivällä tulee raju trilleri. Leijonien GM Jari Kurri tietää miten Venäjän kimppuun pitää hyökätä.

Kaikki paineet pelissä ovat olympiaisäntä Venäjällä. Paineita Venäjän pelaajien niskaan on ladattu presidentti Vladimir Putinista alkaen.

– Energiaa pitää meiltä löytyä, meidän pitää lähteä heti raivolla peliin. Vastassa on niin kovan luokan joukkue, Venäjä on meille iso haaste, Kurri sanoo MTV Sportille.

Kurri pelasi aktiiviurallaan huikeat 1 251 NHL:n runkosarjan ottelua ja tulitti niissä 601 osumaa. Viisinkertainen Stanley cupin voittaja oli urallaan useasti todella kovissa paikoissa. Kuten Leijonat tänään.

– Pyritään löytämään taisteluilme heti, sen se vaatii. Meillä oli kaksi hyvää huilipäivää, ja kyseessä on aikainen peli. Venäjä pelasi puolestaan eilen, 53-vuotias Kurri pohtii.

General managerin mielestä Suomen ryhmä ei ole ylilatautunut.

– Ei voi liikaa jäpittää, ollaan valmiina.

Tuoreimmat aiheesta

Olympialaiset