Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kunta-alan työriitaan odotetaan sovintoesitystä – lakkoilleet kuntatyöntekijät palaavat töihin

9:17Opettajien lakko päättyy huomenna – OAJ:n puheenjohtaja ottaa kantaa poikkeuksellisen vaikeaan työkiistaanOpettajien lakko päättyy tänään tiistaina – OAJ:n puheenjohtaja ottaa kantaa poikkeuksellisen vaikeaan työkiistaan
Julkaistu 10.05.2022 05:31

MTV UUTISET – STT

Kunta-alan työriitaa ratkovalta sovittelulautakunnalta odotetaan tänään sovintoesitystä. Lautakuntaa johtava alivaltiosihteeri Elina Pylkkänen kertoi perjantaina, että esitys annetaan tänään.

Viikon lakossa olleet kunta-alan työntekijät palaavat tällä erää töihin. Kunta-alan lakko on sulkenut muun muassa kouluja ja päiväkoteja eri puolilla Suomea. Kaikkiaan lakossa oli mukana noin 80  000 kunta-alan työntekijää kymmenessä kaupungissa.

Hoitoalan liitot Tehy ja Super ovat uhanneet aloittaa joukkoirtisanomiset, jos sovintoehdotus ei ole niiden mielestä kelvollinen. Hoitajat eivät ole mukana kunta-alan lakossa, mutta he ovat lisänneet neuvottelupainetta ylityö- ja vuoronvaihtokielloilla. 

Lue myös: Hoitajien epäillään hylänneen lakkonsa rahakirstun kuihtumisen takia: "Meidän ei kannata hassata rahoja Aki Lindénin takia"

Lisää aiheesta:

Pylkkänen: Kunta-alan työriidan sovintoehdotus annetaan ensi tiistaina, viikon lakko päättymässä maanantain jälkeen
Miten kunta-alan neuvottelut ovat edenneet? Elina Pylkkäsen mukaan sovintoesitys voi tulla vielä tällä viikolla: "Mikään ei ole poissuljettua"
Ex-työmarkkinapomo Ihalainen: Tässä olisi avain kunta-alan työkiistaan – "En usko, että se muuten ratkeaa"
Hoitajajärjestöjen ylityö- ja vuoronvaihtokielto alkoi – päätös uusista työtaistelutoimista lähipäivinä?
Kunta-alan työriidan sovittelu jatkuu tänään – näin porrastettu lakko etenee, jos sopua ei synny
Kunta-alan ja hoitajien työriitojen sovittelu jatkuu tänään – ensimmäiset lakot uhkaavat alkaa perjantaina
LakotTyötaistelutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lakot
  • 13.7.13:49
    Lentäminen

    IAU:n ja Paltan työriitaan ratkaisu – "Pitkäksi meni"

  • 7.7.08:26
    Lentoyhtiöt

    Lakko peruu tai siirtää lennot tuhansilta Finnairin asiakkailta – näissä tapauksissa voi saada korvausta

  • 7.7.05:25
    Finnair

    Finnair perunut tältä päivältä noin sata lentoa

  • 4.7.18:32
    Työtaistelut

    Ilmailualan Unionilta vastaesitys työriidan ratkaisuksi – Palta: Mahdoton hyväksyä

  • 3.7.13:52
    Työtaistelut

    IAU ei hylännytkään Paltan sovintoesitystä – väläyttää työnseisauksien siirtämistä