Olympiakisoja ennakoiva keskustelu mediassa oli pääosin negatiivista. Meillä ja muualla. Jotenkin tuntui, ettei Riolle haluttu antaa mahdollisuutta onnistua ja järjestää hyvät kesäkisat.
Ennen kisoja pelättiin muun muassa urheilijoiden ja kisavieraiden turvallisuutta, terrorismia, ihmisoikeuksien polkemista ja kaaosmaista liikennettä. Zikavirus oli myös paljon otsikoissa, ja sen takia jokunen urheilija jätti kisat väliin. Tai ainakin käytti virusta verukkeena jättää saapumatta Rioon.
Doping oli niin ikään pinnalla, kiitos lähinnä venäläisten. Purjehdusvesien väitettiin olevan saastaisia.
Toki ihmisiä Riossa ryöstettiin, mutta tuskin kesäkisoja on koskaan järjestetty missään niin, ettei rikoksia olisi tapahtunut. Ja Rion liikenne on toki kaaosmaista, mutta olympialaisiin osallistuneille urheilijoille ja medialle se puoli oli melko hyvin järjestetty omilla bussikyydeillä ja ajokaistoilla. Sitä paitsi liikenne on sekaisin tässä 6,5 miljoonan asukkaan kaupungissa käytännössä aina.
Terrori-iskuja ei ei luojan kiitos kisojen aikana nähty.
Zikavirus on ongelmallisempi juttu. Sen voi sairastaa oireettomana. Allekirjoittanutta pisti hyttynen tai joku muu inisijä varmaan 30 kertaa kolmen viikon aikana. Vielä ei ole kuume noussut.
Aurinko ja Bolt
Jos katsotaan kisoja urheilutapahtumien teknisten järjestelyiden suhteen, kaikki meni Riossa kohtuullisen hyvin. Muutaman uima-altaan vesi värjäytyi ikävästi, muuten tapahtumat toimivat hyvin. Aikataulut pitivät, ja useimpien lajien harjoituspaikat olivat hyvää tasoa. Tällainen on viesti urheilijoiden ja Suomen joukkueen johdon suunnalta.

