Bilderberg-ryhmä järjestää vuosittain ulkopuolisilta suljetun epävirallisen kokouksen, johon kutsutaan eri aloilta osittain vaihtuvia vaikutusvaltaisia ihmisiä.
Kerran vuodessa toistasataa suurpankkiiria, teollisuuspomoa ja poliittista johtajaa kokoontuu kolmen päivän ajan vetämään kansainvälisen politiikan ja talouden suuria linjoja suljettujen ovien takana.
Vuonna 1994 kokous järjestettiin Suomessa ja se selvisi MTV Uutisten toimittajalle mitä kummallisimmalla tavalla. Katso artikkelin alussa olevalta videolta, miten kokouspaikka selvisi.
Bilderberg-kokouksiin on osallistunut myös useita vaikutusvaltaisia suomalaisia. Yksi heistä on Suomen yrittäjät -järjestön toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen.
– Olin mediajohtotehtävissä, kun osallistuin Bilderberg-kokoukseen ja se oli ainakin siinä tehtävässä oikein hyödyllinen kokemus, Pentikäinen avaa.
Suljettujen ovien takana
Osanottajia kielletään koskaan paljastamasta, mitä kokouksessa puhutaan. Näin on tehty vuoden 1954 ensimmäisestä kokouksesta lähtien.
Ei siis ihme, että kokousten sisältö herättää kysymyksiä ja myös epäilyjä.
– Maailmahan on täynnä luottamuksellisia keskusteluja, että siinä mielessä tämä ei ole mitenkään epätavallinen, Pentikäinen pohtii.
Myös Kokoomuksen kansanedustaja Elina Valtonen on saanut kutsun kokoukseen. Valtonen on aiemmin toiminut muun muassa rahoitusalan johtotehtävissä.
